Zaraź się szczęściem

Zaraź się szczęściem!

O tym, że otyłość czy palenie papierosów może być zaraźliwe już słyszeliśmy. Uniwersyteccy badacze z Harvardu i San Diego wykazali to już jakiś czas temu. Teraz ten sam zespół badawczy opublikował w British Medical Journal raport, z którego wynika, że również szczęście jest zaraźliwe.

Do takich konkluzji naukowcy doszli analizując wyniki badań dotyczących serca, prowadzonych w latach 1983-2003 na prawie pięciotysięcznej grupie ludzi. Przeprowadzona analiza świadczy o tym, że szczęśliwi ludzie przekazują swoje uczucie szczęścia na ludzi, których nawet nie znają i w dodatku to przekazane szczęście trwa nawet rok.

Zdaniem badaczy, działa tu ten sam mechanizm co przy panice; jedna spanikowana osoba może doprowadzić do popłochu cały tłum. Naukowcy twierdzą, że nasze odczucie szczęścia zależy nie tylko od nas samych ale również od ludzi w naszym otoczeniu, nawet gdy ich nie znamy.

Analizując kwestionariusze wypełniane przez badanych, naukowcy zauważyli, że istnieją widoczne grupy szczęśliwych i nieszczęśliwych ludzi. Co więcej, szczęście przekazywane jest nie tylko na najbliższe otoczenie tj. przyjaciół czy członków rodziny, ale aż na 3 pokolenie przyjaciół (szczęśliwy jest nie tylko przyjaciel A ale również jego przyjaciel B i przyjaciel przyjaciela B).

Szczęśliwi ludzie umiejscawiają się na ogół w centrum grupy i mają dużo równie szczęśliwych przyjaciół. Im bliżej ci przyjaciele mieszkają tym większa szansa na szczęście. I tak szczęśliwy przyjaciel mieszkający nie dalej niż 1,5 km od nas zwiększa nasze szanse na szczęście o 25%, małżonek mieszkający z nami o 8%, krewny mieszkający nie dalej niż 1,5 km od nas - o 14% a najbliższy szczęśliwy sąsiad aż o 34%. Niestety, efekt przekazywania szczęście nie działa w stosunku do naszych kolegów z pracy. Za to zrzędliwy przyjaciel zmniejsza szanse na nasze szczęście o ok. 7%. Zaraźliwość szczęścia zmniejsza się wraz z upływem czasu i oddalenia geograficznego.

Konkluzja badania jest następująca: Nasze szczęście zależy od szczęścia innych osób z naszego otoczenia. Ale nie oznacza, że powinniśmy pozbywać się nieszczęśliwych przyjaciół. Badanie przeprowadzone zostało na jednej grupie ludzi i jego wyniki powinny zostać potwierdzone innymi badaniami.

Pamiętajmy również, że poczucie szczęścia przynosi także zdrowotne korzyści, gdyż wpływa ochraniająco na nasz system odpornościowy.

W naszym własnym interesie spróbujmy więc okazywać więcej życzliwości znajomym, sąsiadom, współpasażerom w autobusie, nieznajomym na ulicy. Okazana życzliwość wróci do nas rykoszetem.

oprac. bajar
na podstawie: British Medical Journal

 

Zobacz również:

Wdychaj energię, wydychaj stres


Wdychaj energię, wydychaj stres

Wpływ stresu na organizm


Wpływ stresu na organizm

Opanuj emocje


Złość piękności szkodzi