Znajomości mogą stresować

Duża liczba znajomych na Facebooku może sprawiać wrażenie. Niestety, jak wynika z raportu University of Edinburgh Business School, im więcej znajomych w sieci, tym większe jest prawdopodobieństwo, że media społecznościowe będą źródłem stresu.

Badania szkockich naukowców wykazały, że im większe jest grono czyichś znajomych na Facebooku, tym większe jest ryzyko obrażenia kogoś. W szczególności, powodem do zmartwień jest dodanie pracodawcy lub rodziców do kręgu znajomych.

Stres pojawia się, gdy użytkownik przedstawia samego siebie na Facebooku w wersji, która jest nie do przyjęcia dla niektórych jego "przyjaciół" internetowych. Dotyczy to zwłaszcza dodawania postów świadczących o zachowaniach takich jak przeklinanie, lekkomyślność, picie czy palenie.

Im starsi ludzie dołączają do witryny, tym większy problem, bo ich oczekiwania mogą bardzo się różnić od oczekiwań młodszych użytkowników.

Około 55% rodziców śledzi swoje dzieci na Facebooku. Podobnie, ponad połowa badanych pracodawców twierdziła, że nie zatrudniła kogoś po zapoznawszy się z ich profilem na Facebooku.

Naukowcy odkryli, że średnio osoby na Facebooku mają znajomych z siedmiu różnych środowisk społecznych. Najczęstszą grupę stanowią znajomi offline (97% dodaje je do grona przyjaciół w trybie online), a następną grupą jest dalsza rodzina (81%), rodzeństwo (80%), znajomi znajomych (69%) i współpracownicy (65%).

Co ciekawsze. raport odkrył również, że częściej znajomym na Facebooku jest były partner, niż obecny. Jedynie 56% użytkowników przyjaźninło się w Internecie ze swoim chłopakiem, dziewczyną lub małżonkiem, w porównaniu do 64% przyjaźniących się z expartnerem.

Raport bazował na ankietach ponad 300 osób z Facebooka, głównie studentów, ze średnią wieku 21 lat.

Odkryto, że jedynie jedna trzecia badanych wykorzystuje ustawienia prywatności ich profilu na Facebooku, wskazujące, które informacje są widoczne dla określonych kręgów przyjaciół.

Ben Marder, autor raportu, powiedział: "Facebook kiedyś był wielką imprezę dla wszystkich znajomych, gdzie można tańczyć, pić i flirtować. Ale teraz z udziałem mamy, taty i szefa przedsięwzięcie staje się niespokojną imprezą pełną potencjalnych min społecznych”.

 

Zobacz również:

Zakłopotanie może być atutem


Łatwo wpadasz w zakłopotanie?

Perfekcjonizm a stres


Stres perfekcjonistki

Negatywne emocje niezdrowe


Negatywne emocje a zdrowie