Bezstresowe mycie okien dzięki dzieleniu ról konsumenckich

Życie na wiosnę bywa czasem naprawdę niewdzięczne. Jako jedyna przejmujesz się wiosennymi porządkami, a konkretnie nieświeżymi oknami. Rezerwujesz więc sobie ciepłe, weekendowe popołudnie. Kupujesz wszystkie potrzebne przybory: rękawiczki, płyn, szmatki do czyszczenia i papierowe ręczniki do wycierania. Gdy uznajesz, że temperatura jest w porządku, przystępujesz do działania. Ponieważ dysponujesz drabinką, sama dajesz radę wyczyścić okno od góry do dołu. Kilka godzin później siedzisz w fotelu z kubkiem kawy i podziwiasz błyszczące czystością okna. Jesteś dumna. Niestety, tylko ty. Reszta domowników uznaje czyste szyby za coś oczywistego. W pierwszej chwili chcesz się upomnieć o pochwałę, ale dajesz za wygraną. Nie ma sensu robić awantury o coś tak drobnego jak okna.

A stres rośnie. A cała procedura powtarza się praktycznie co rok. Czasem nawet rozszerza na inne obowiązki wykonywane na poczet całego domu. W końcu nie wytrzymasz i wybuchniesz.

Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy podejść do tematu w sposób naukowy i zaangażować pozostałych domowników w ten cały proces ekonomiczny. Aby to skutecznie zrobić, trzeba znać kategorie ról konsumenckich członków gospodarstwa domowego. A potem odpowiednio je porozdzielać.

Mamy zatem:
•  inicjatora – który określa problem i wskazuje potrzebę jego rozwiązania,
•  doradcę – który modyfikuje pomysł inicjatora lub go odrzuca,
•  decydenta – który podejmuje ostateczną decyzję,
•  wykonawcę – który realizuje ostateczną decyzję,
•  użytkownika – który korzysta z efektów podjętej i zrealizowanej decyzji.

Jeśli przeczytasz jeszcze raz początek tekstu, łatwo dostrzeżesz skąd bierze się twoja złość na domowników – łączysz wszystkie pięć ról!

Problem ten można rozwiązać, dzieląc niektóre role wśród pozostałych członków rodziny. Niech dzieci wcielą się w doradców i znajdą najlepsze sposoby oraz narzędzia do wyczyszczenia okien (mogą szukać w internecie). Niech pójdą razem z partnerem/mężem i kupią wszystko co potrzeba (początkowy wykonawca). Mogą też pomóc czyścić niższe partie okien. Niech potem wyleją brudną wodę i odkurzą śmieci z podłogi. I wreszcie wszyscy razem staniecie przed oknem i będziecie wpatrywać się w dal przez lśniącą szklaną taflę.

Twój humor będzie o niebo lepszy, niż gdybyś robiła wszystko sama od początku do końca. Bo w końcu użyłaś wiedzy naukowej, by ułatwić sobie życie.

Inspiracją tekstu jest książka „Ekonomika i finanse gospodarstw domowych” Czesława Bywalca (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

 

Zobacz również:

Perfekcjonizm a stres


Stres perfekcjonistki

Negatywne emocje niezdrowe


Negatywne emocje a zdrowie

Wielozadaniow kobieta


Wielozadaniowe kobiety