Dopamina kluczem do sukcesu?

Ludzie o wysokim statusie społecznym, a także ci, którzy otrzymują wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół częściej uważają swoje życie za satysfakcjonujące i mają silniejszą motywację do działania.

Widać to gołym okiem, ale teraz już wiemy dlaczego tak się dzieje. Badania naukowe, których wyniki opublikował lutowy numer Biological Psychiatry dowodzą, że w mózgach osób, które osiągnęły wysoką pozycję społeczną jest większa ilość receptorów dopaminy, niż u osób o niższym statusie społecznym. A dopamina to neuroprzekaźnik związany z uczuciami nagrody, motywacji, szczęścia i satysfakcji.

Ludzie, którzy mają więcej receptorów dopaminy, wykazują silniejszą motywację i zaangażowanie, co w efekcie prowadzi ich do lepszych osiągnięć oraz poparcia społecznego.

Przeprowadzone badanie zbliża nas do zrozumienia podatności poszczególnych osób na uzależnienia od alkoholu czy używek. Z wcześniejszych badań wiadomo, że alkohol czy inne używki (narkotyki, tytoń) zwiększają przejściowo produkcję dopaminy. Problem w tym, że ich przedłużone oddziaływanie może z kolei obniżać liczbę receptorów tego neuroprzekaźnika. A obniżony poziom receptorów dopaminy powoduje zaburzenia w odczuwaniu przyjemności. Dlatego osoby uzależnione, próbują wywołać uczucie przyjemności zwiększając jego dawki.

Z ostatniego badania wynika natomiast, że niski poziom receptorów dopaminy występuje często u osób o niskim statusie społecznym oraz nie mających wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół. A wcześniej już dowiedziono, że są to czynniki sprzyjające uzależnieniom od alkoholu i używek.

Jaki z tego może płynąć wniosek dla nas? Często nie mamy wpływu na nasz status społeczny, ale możemy przynajmniej wspierać naszych bliskich i przyjaciół. Może uchronimy ich w ten sposób przed uzależnieniem? A może ich poczucie satysfakcji spłynie i na nas, bo przecież wiadomo, że szczęście jest zaraźliwe.

barb
źródła: ScienceDaily, AlphaGalileo

 

Zobacz również:

Opanuj emocje


Złość piękności szkodzi

Zaraź się szczęściem


Zaraź się szczęściem

Wzajemne wspieranie się


Wspierać się, czy nie?