Jak pozbyć się lęków i stresu

Większość z nas przeżywa okresowo jakieś lęki. Najczęściej nie wynikają one z realnego zagrożenia a są jedynie reakcją naszego organizmu na hipotetyczne zagrożenie. Długotrwałe lęki są zagrożeniem dla naszego zdrowia i dlatego ważne jest uwolnienie się od nich.

Zaawansowane stany lękowe, często połączone z depresją wymagają pomocy psychoterapeuty. Ale z drobniejszymi możesz sobie sama poradzić. Pamiętaj tylko, że nie pozbędziesz się lęku uciekając przed kontaktem z bodźcem, który go wywołuje. Staw więc czoła wrogowi i pokonaj go, wykonując następujące kroki:

Postaw na sport

Badania przeprowadzone na uniwersytetach w Bristolu i Cardiff udowodniły, ze mężczyźni, którzy uczestniczyli w intensywnych zajęciach sportowych, byli mniej podatni na przygnębienie i niepokój niż ci, którzy nie ćwiczyli. Przyczyną mogą być związki chemiczne wytwarzane przez mózg w czasie wysiłku fizycznego.

Naucz się prawidłowego oddechu

Kiedy dopadnie cię zdenerwowanie czy atak paniki, serce bije jak oszalałe i brakuje ci powietrza, bo twój oddech mimowolnie przyspiesza i spłyca się. A nieprawidłowy oddech zwiększa dodatkowo napięcie i utrudnia opanowanie stresu. Naucz się więc kontrolować oddychanie, tak by prawidłowym oddechem przeponowym opanować sytuacje (zobacz wskazówki w artykule Odetchnij pełną piersią).

Pomyśl o bliskiej osobie

Przewidując znalezienie się w sytuacji, która wzbudza twój lęk (np. publiczny występ) poproś bliską ci osobę, by ci towarzyszyła. Bliskość osoby, do której masz zaufanie, sprawi, że lęk będzie łatwiejszy do pokonania.

Zapanuj nad stresem

Lęki i fobie wywołują w nas stres, a ten utrudnia pokonanie strachu. Naucz się technik relaksacyjnych umożliwiających zapanowanie nad stresem (zobacz Wdychaj energię, wydychaj stres, Zielone terapie dla psychiki). Zadbaj również o właściwą podaż magnezu w diecie. Niedobory magnezu wywołują lęk i podenerwowanie, a stres pozbawia organizm magnezu. Jeśli czujesz, że możesz mieć go za mało, rozważ zażywanie suplementów magnezu. Najlepiej jednak dostarczyć go z pożywieniem, np. podjadając pestki słonecznika czy gorzką czekoladę.

Zadbaj o relaksującą przestrzeń

Dla ułatwienia relaksacji, stwórz sobie przestrzeń, w której odpoczywasz. Pomaluj ściany na uspokajający kolor jasnoniebieski lub jasnozielony. Barwy są istotne, bo wielokrotnie udowodniono, ze kolor wpływa na nasze samopoczucie (zobacz Kolory na szczęście i zdrowie). Zapal kominek z relaksującym olejkiem (np. lawendowym), zadbaj o to, by światło było przyćmione i przykryj ulubiony fotel miękką narzutą.

Ogranicz kofeinę

Gdy jesteś zdenerwowana, nie uspokoi cię kawa ani inne napoje z kofeiną. Blokuje ona uspokajające i usypiające działanie adenozyny, związku wydzielanego przez mózg. Nieważne, czy wypijesz jedną dużą, bardzo mocną kawę, czy też dwie słabe i w dużym odstępie czasu. Badania wykazały, że po wypiciu drugiej filiżanki po 5 godzinach możemy odczuwać taki sam niepokój i rozdygotanie, jak po wypiciu dwóch na raz.

Poćwicz oczy

W czasie relaksu poćwicz oczy metodą EDMR (odwrażliwianie za pomocą ruchów oczu). Polega ona na żywym poruszaniu oczy w górę, w dół i na ukos. Z badań wynika, że metoda ta redukuje negatywne emocje.

Polub komedie

Wypożycz lub kup kilka dobrych komedii filmowych, by mieć przed sobą perspektywę wesołego spędzenia czasu. Już samo to wystarczy, by wzmóc wydzielanie przez organizm endorfin i hormonu wzrostu zwalczających stres, a ograniczyć produkcję kortyzolu i epinefryny, które wywołują stres. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Badali oni 16 mężczyzn, z których 8 wiedziało, że po zakończeniu eksperymentu czeka ich oglądanie dobrej komedii. Odnotowano u nich znaczny spadek hormonów wywołujących stres oraz wzrost hormonów odprężających. U tych, którzy nie mieli takiej perspektywy, nie zauważono zmian.

Zadbaj o dobry sen

Dobry sen to podstawa w walce ze stresem i lękami. Wykorzystaj wszelkie domowe sposoby na dobry sen (zobacz Bezsenność – domowe sposoby). Jeśli pod wpływem stresu masz kłopot z zaśnięciem spróbuj notować zmartwienia, które nie dają ci spać. W tym celu trzymaj na nocnym stoliku papier i długopis. Notując na nim wszystkie zmartwienia oraz możliwe ich rozwiązania uwolnisz się od potrzeby ciągłego planowania i będziesz mogła spokojnie zasnąć. Do rana część problemów straci swoją moc, a podświadomość może podsunąć nowe rozwiązania i odpowiedzi.

Ignoruj bodziec wywołujący lęk

Dobrym sposobem na walkę z niepokojem jest odwrócenie uwagi od bodźca go wywołującego. I tak np. jeśli boisz się publicznych występów, patrz prosto przed siebie ale nie na publiczność. Jeśli boisz się latać samolotem, nie patrz w okno, tylko zajmij się rozmową z sąsiadem albo poczytaj książkę.

Naucz się mówić „nie”

Większość z nas ma problem z mówieniem słowa „nie” bez poczucia winy, ale nie możesz brać wszystkiego na swoje barki. Policz ile razy w ostatnim tygodniu powiedziałaś „tak”, ile razy na coś się zgodziłaś wbrew swojej woli. Zastanów się czy ktoś nie nadużywa twojej uprzejmości. Zdecyduj, kto jest dla ciebie najważniejszy: współmałżonek, dziecko, szef? A może ty sama? Co tydzień sceduj jedno zadanie na kogoś innego. Zobaczysz jakie to proste i przekonasz się, że domownicy i współpracownicy mogą z powodzeniem wykonać zadania, które ty z uprzejmości przyjęłaś na swoje barki.

Powyższe metody powinny pomóc w uporaniu się z lżejszymi formami stresu, lęków i fobii. Warto podjąć starania, by je pokonać zanim utrwalą się i będą wymagać pomocy psychologa i/lub leków farmaceutycznych.

barb
z wykorzystaniem Sekcja Dom i Ogród, poz. 27

 

Zobacz również:

Akupresura na stres


Szybkie odstresowanie

Wpływ stresu na organizm


Wpływ stresu na organizm

Likwidacja stresu


Naturalne terapie na stres