Zazdrość rzeczywiście oślepia

Zazdrość może naprawdę pogarszać naszą percepcję wzrokową - wykazali amerykańscy psychologowie. W ich badaniach, zazdrosne o partnerów kobiety nie dostrzegały na ekranie komputera obrazów, które miały za zadanie wyłapać. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Emotion".

Psychologowie z Uniwersytetu Stanu Delaware - Steven Most i Jean-Philippe Laurenceau prowadzili badania wśród heteroseksualnych par. Partnerzy byli sadzani dość blisko siebie, ale przy innych komputerach.

Kobieta miały za zadanie wychwytywać krajobrazy wśród szybko zmieniających się obrazów, próbując zarazem ignorować sporadycznie ukazujące się nieprzyjemne (np. makabryczne czy przerażające) sceny lub rysunki.

W tym samym czasie jej partnera poproszono o ocenę krajobrazów, które pojawiały się na ekranie jego komputera. W pewnym momencie doświadczenia badacz oznajmiał, że mężczyzna będzie teraz oceniał atrakcyjność innych kobiet na zdjęciach.

Na koniec wszystkie uczestniczki testu pytano o to, jak się czuły się gdy ich partner przyglądał się innym kobietom.

Okazało się, że im większą zazdrość odczuwała partnerka, tym bardziej rozpraszały ją nieprzyjemne widoki i nie była w stanie dostrzec krajobrazów na ekranie komputera.

Takie "zaślepienie" zazdrością pojawiało się dopiero wówczas, gdy partner oceniał atrakcyjność innych kobiet.

W przyszłych badaniach naukowcy planują odwrócić role, by sprawdzić jak zazdrość podziała na spostrzegawczość panów.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Opanuj emocje


Złość piękności szkodzi

Zaraź się szczęściem


Zaraź się szczęściem

Nie zapominaj o swoim ego


Ty też masz swoje ego