- Kategoria: Emocje
Jedzmy więcej warzyw i owoców. Nie tylko dla zdrowia fizycznego ale także psychicznego. Naukowcy dowodzą, że zwiększenie dziennego spożycia warzyw i owoców poprawia samopoczucie psychiczne, witalność i motywację do działania w ciągu zaledwie 2 tygodni.
- Kategoria: Emocje
Przez długi czas uważano, że obniżenie nastroju i niektóre zaburzenia psychiczne są przyczyną problemów ze snem. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie: zbyt krótki sen skutkuje depresją i problemami behawioralnymi. U niewyspanej osoby dominują negatywne myśli, niepokój, rozdrażnienie, uczucie zmęczenia.
- Kategoria: Emocje
Kobiecy orgazm już w starożytności budził zainteresowanie filozofów. Od tamtych czasów na jego temat powstało sporo mitów, jedne były obalane, inne przywracano do łask po okresie zapomnienia. A jak jest dziś? Czym różni się kobiece szczytowanie od męskiego modelu?
- Kategoria: Emocje
Czy wiesz, jak być szczęśliwą? A może czekasz aż szczęścia samo cię znajdzie i czujesz się już zmęczona tym czekaniem? Przestań czekać i weź sprawy w swoje ręce. Sama możesz sprawić, że poczujesz się szczęśliwą, mimo przeciwności losu. Dowiedz się jak się za to zabrać.
- Kategoria: Emocje
Nie od dziś wiadomo, że optymiści żyją dłużej. Pozytywne myślenie nie tylko pomaga opanować stres, ale może nawet poprawić stan zdrowia. Nie rozpaczaj jednak, gdy masz skłonność do pesymizmu - możesz nauczyć się pozytywnego myślenia. Podpowiadamy jak to zrobić.
- Kategoria: Emocje
Poczucie samotności to zagrożenie dla zdrowia. Paniczny lęk przed odrzuceniem i samotnością może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, nadwagi i chorób układu krążenia, a także poważnych zaburzeń psychicznych. Skąd biorą się nasze lęki i jak z nimi walczyć?
- Kategoria: Emocje
Miłość i potrzeba akceptacji to jedne z podstaw konstrukcji ludzkiej psychiki. Ale co to jest miłość? Czy zakochanie to romantyczny dar, a może tylko chemia? Co dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy zakochani?
- Kategoria: Emocje
Większość z nas przeżywa okresowo jakieś lęki. Najczęściej nie wynikają one z realnego zagrożenia, a jedynie hipotetycznego. Ale długotrwałe lęki są zagrożeniem dla naszego zdrowia i dlatego ważne jest uwolnienie się od nich.
- Kategoria: Emocje
Krótkie jesienno-zimowe dni sprzyjają chandrom i depresji. O ile w przypadku zaawansowanej depresji należy koniecznie udać się do lekarza, to jej lekką formę, a zwłaszcza sezonowe pogorszenie nastroju, można pokonać samemu, zmieniając nieco styl życia. Oto parę porad, dzięki którym łatwo uda ci się to zrobić.
- Kategoria: Emocje
Czy zdarza ci się wściekać, gdy coś idzie nie po twojej myśli? Złość to normalna a nawet zdrowa emocja – pod warunkiem jednak, że umiemy ją kontrolować. Niekontrolowana złość przynosi wiele zła zarówno twojemu zdrowiu jak i osobom z twojego otoczenia.
- Kategoria: Emocje
Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, presja otoczenia i długotrwałe przemęczenie. Świat staje się coraz bardziej wymagający, a ludzie coraz mniej odporni. Stres jest dziś nieodłącznym elementem życia. I działa obronnie i mobilizująco, o ile nie jest długotrwały.
- Kategoria: Emocje
Według pięciostopniowej piramidy potrzeb opracowanej przez Abrahama Maslowa, potrzeba miłości znajduje się na trzecim miejscu, tuż po potrzebach przetrwania i poczucia bezpieczeństwa. Z braku miłości możemy chorować.
- Kategoria: Emocje
Negatywne emocje, w tym szczególnie złość i gniew, są osobnym czynnikiem zwiększającym znacząco ryzyko zawału serca. Z kolei śmiech i wszelkie pozytywne emocje przedłużają życie - przekonywali specjaliści podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego
- Kategoria: Emocje
Gorycz, odczuwana w wyniku porażki może pociągać za sobą gniew i wrogość, które z kolei mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne - dowodzą kanadyjscy naukowcy. O wynikach ich badań informuje serwis EurekAlert.
- Kategoria: Emocje
Negatywne emocje są bardzo zróżnicowane, towarzyszą człowiekowi codziennie i wpływają destrukcyjnie na różne organy wewnętrzne. Nagłe pojawienie się negatywnego psychicznego impulsu zmusza konkretny narząd do pracy w przeciążeniu.
- Kategoria: Emocje
Stan naszej psychiki ma ogromny wpływ na cały organizm. Konsekwencją złych emocji są nie tylko choroby, ale często również kompulsywne jedzenie i w konsekwencji tycie. Jak rozpoznać emocjonalne jedzenie i mu zaradzić?
- Kategoria: Emocje
Krewni chorych na raka, którzy swoje ostatnie dni spędzają w domu są pięciokrotnie mniej narażeni na problemy psychiczne niż rodziny pacjentów umierających w szpitalu - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Clinical Oncology".
- Kategoria: Emocje
Zazdrość może naprawdę pogarszać naszą percepcję wzrokową - wykazali amerykańscy psychologowie. W ich badaniach, zazdrosne o partnerów kobiety nie dostrzegały na ekranie komputera obrazów, które miały za zadanie wyłapać.
Strona 1 z 2