Warzywa i owoce poprawiają nastrójJedzmy więcej warzyw i owoców. Nie tylko dla zdrowia fizycznego ale także psychicznego. Naukowcy dowodzą, że zwiększenie dziennego spożycia warzyw i owoców poprawia samopoczucie psychiczne, witalność i motywację do działania w ciągu zaledwie 2 tygodni. 

Wpływ niewyspania na nastrój

Przez długi czas uważano, że obniżenie nastroju i niektóre zaburzenia psychiczne są przyczyną problemów ze snem. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie: zbyt krótki sen skutkuje depresją i problemami behawioralnymi. U niewyspanej osoby dominują negatywne myśli, niepokój, rozdrażnienie, uczucie zmęczenia.

Kobiecy orgazm już w starożytności budził zainteresowanie filozofów. Od tamtych czasów na jego temat powstało sporo mitów, jedne były obalane, inne przywracano do łask po okresie zapomnienia. A jak jest dziś? Czym różni się kobiece szczytowanie od męskiego modelu?

jak-byc-szczesliwa-photoxpress 968531Czy wiesz, jak być szczęśliwą? A może czekasz aż szczęścia samo cię znajdzie i czujesz się już zmęczona tym czekaniem? Przestań czekać i weź sprawy w swoje ręce. Sama możesz sprawić, że poczujesz się szczęśliwą, mimo przeciwności losu. Dowiedz się jak się za to zabrać.

mysl-pozytywnie-photoxpress 1779319Nie od dziś wiadomo, że optymiści żyją dłużej. Pozytywne myślenie nie tylko pomaga opanować stres, ale może nawet poprawić stan zdrowia. Nie rozpaczaj jednak, gdy masz skłonność do pesymizmu - możesz nauczyć się pozytywnego myślenia. Podpowiadamy jak to zrobić.

samotnosc-sxc.hu 956734Poczucie samotności to zagrożenie dla zdrowia. Paniczny lęk przed odrzuceniem i samotnością może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, nadwagi i chorób układu krążenia, a także poważnych zaburzeń psychicznych. Skąd biorą się nasze lęki i jak z nimi walczyć?

milosc-sxc.hu_85013Miłość i potrzeba akceptacji to jedne z podstaw konstrukcji ludzkiej psychiki. Ale co to jest miłość? Czy zakochanie to romantyczny dar, a może tylko chemia? Co dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy zakochani?

leki-stres-photoxpress_2302337Większość z nas przeżywa okresowo jakieś lęki. Najczęściej nie wynikają one z realnego zagrożenia, a  jedynie  hipotetycznego. Ale długotrwałe lęki są zagrożeniem dla naszego zdrowia i dlatego ważne jest uwolnienie się od nich.

sezonowa-depresja-photoxpress_3532478Krótkie jesienno-zimowe dni sprzyjają chandrom i depresji. Lekką formę depresji, a zwłaszcza sezonowe pogorszenie nastroju, można pokonać samemu, zmieniając nieco styl życia. Oto parę porad, dzięki którym łatwo uda ci się to zrobić.

opanuj-zlosc2-photoxpress 2485382Czy zdarza ci się wściekać, gdy coś idzie nie po twojej myśli? Złość to normalna a nawet zdrowa emocja – pod warunkiem jednak, że umiemy ją kontrolować. Niekontrolowana złość przynosi wiele zła zarówno twojemu zdrowiu jak i osobom z twojego otoczenia.

stres-photoxpress_85134Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, presja otoczenia i długotrwałe przemęczenie. Świat staje się coraz bardziej wymagający, a ludzie coraz mniej odporni. Stres jest dziś nieodłącznym elementem życia. I działa obronnie i mobilizująco, o ile nie jest długotrwały.

chora-brak-milosci-sxc.hu_458794Według pięciostopniowej piramidy potrzeb opracowanej przez Abrahama Maslowa, potrzeba miłości znajduje się na trzecim miejscu, tuż po potrzebach przetrwania i poczucia bezpieczeństwa. Z braku miłości możemy chorować.