Żeby praca była pasją – jak zdobyć wymarzone stanowisko?

Ostatnio na Facebooku krąży cytat z George'a Carlina, który w wolnym tłumaczeniu brzmi mniej więcej tak: „Ojej, więc nie lubisz swojej pracy? Dlaczego nie mówiłeś od razu? Istnieje grupa wsparcia dla takich jak ty. Nazywa się WSZYSCY, a spotkania odbywają się przy barze”.

Czy amerykański komik powiedział wprost prawdę, której nie chcieliśmy usłyszeć? Jesteśmy skazani na pracę, której nie lubimy? Na szczęście to tylko odbicie świata w krzywym zwierciadle, a Twoja praca może być dla Ciebie źródłem satysfakcji! Jak zdobyć wymarzone stanowisko? Oto pięć rad, dzięki którym odniesiesz sukces! 

 1. Zdobądź odpowiednie doświadczenie

  Wiele ogłoszeń jest konstruowanych w taki sposób, że sprostanie zamieszczonym w nich wymaganiom jest niemal niemożliwe. Bo status studenta i pięcioletnie doświadczenie to zazwyczaj nie są cechy, które chodzą parami. Jednak, na szczęście, poważne firmy, coraz rzadziej pozwalają sobie na takie absurdalne warunki. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to co przeczytasz w ogłoszeniu – nie poddawaj się, gdy nie spełniasz któregoś z punktów. Pracodawca zawsze zawyża swoje oczekiwania. Jeżeli udowodnisz, że co prawda nie masz doświadczenia zawodowego w pracy z Excelem, ale pakiet Office jest Ci bardzo dobrze znany, to nie powinno to zaważyć na decyzji o Twoim angażu. 

  Warto także postarać się o bardziej ukierunkowane doświadczenie, szczególnie gdy chcesz zmienić swoją branżę. Pójdź na odpowiedni kurs, zastanów się, czy uda Ci się wygospodarować jeden dzień w tygodniu na pracę w wolontariacie lub ciekawy staż. Taki punkt może urozmaicić CV, dodać powagi Twojej kandydaturze i przekonać do Ciebie pracodawcę. 

 2. Opisz swoje doświadczenie

  Jeżeli do tej pory byłaś na przykład nauczycielką, a obecnie szukasz pracy w marketingu, nie masz co prawda doświadczenia w B2B, jednak wielokrotnie rozwiązywałaś problemy z rodzicami swoich uczniów, więc masz potrzebne zdolności komunikacyjne. Pamiętaj o tym! Twoje ostatnie stanowisko nie musiało nazywać się „specjalista ds. promocji”, abyś mogła mieć doświadczenie w tej dziedzinie. W dziale marketingu swojej poprzedniej firmy zajmowałaś się pisaniem artykułów reklamujących Wasze produkty? A może w czasie wolnym prowadzisz ciekawy i całkiem popularny fanpage na Facebooku? Nie zapomnij wspomnieć o tym w CV!

  Często wśród rekruterów powtarzana jest historia kobiety, która podczas rozmowy kwalifikacyjnej o swoim doświadczeniu w logistyce opowiedziała na przykładzie zwyczajnego dnia spędzonego na urlopie macierzyńskim (dwójka dzieci, poranne wyjście z domu, odwożenie do przedszkola starszego, zakupy, zdalna praca dodatkowa, prowadzenie domu etc.). I dostała tę pracę! Pamiętaj, że niecałe Twoje doświadczenie potrzebuje stosownego, zaświadczającego papierka. Pochwal się swoimi zdolnościami i daj się docenić!

 3. Czytaj ze zrozumieniem i między wierszami

  Jeżeli ogłoszenie jest napisane w luźnym, nieformalnym stylu, postaraj się dopasować do niego swój list motywacyjny. Jeżeli ogłoszenie jest bardzo oficjalne, to także ważna dla Ciebie informacja. Warto jednak nie przekraczać pewnych granic. Nawet agencje reklamowe, które stawiają na kreatywność, nie lubią „przekombinowanych” listów. Pamiętaj, że nie piszesz do starych znajomych, raczej zrezygnuj z dołączania rękodzieła, a Twoje zdjęcie nie powinno być zrobione podczas egzotycznych wakacji na plaży. 

  Zwróć także uwagę na wszystkie odbiegające od normy informacje zamieszczone w ogłoszeniu. Jeżeli na przykład pracodawca chwali się, że po godzinach pracy w sali konferencyjnej urządzane są rozgrywki PlayStation, a Ty jesteś mamą dwójki dzieci, które trzeba punktualnie odebrać z przedszkola, może to być sygnał, że Twoi przyszli/niedoszli współpracownicy mają w życiu trochę inne priorytety i niekoniecznie będziecie się rozumieć. 

 4. Zrób znakomite pierwsze wrażenie 

  Jeżeli zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, to już odpowiedni moment, by Ci pogratulować. Bez względu na jej przebieg, zaszłaś już naprawdę daleko, a każda taka rozmowa to dla Ciebie nowe i ważne doświadczenie. Pamiętaj jednak, że to nie wyjście na kawę z koleżanką. Przygotuj się!

  Przeczesz Internet w poszukiwaniu informacji o Twojej przyszłej firmie. Znajdź komentarze pracowników i opinie byłych pracowników. Zapamiętaj jakie nagrody firma otrzymała – warto przypodobać się przyszłemu pracodawcy. Odwiedź stronę internetową firmy i dokładnie zapoznaj się z informacjami na jej temat. Ponadto, sprawdź jaką taktykę przyjęła w mediach społecznościowych. Może znajdziesz punkty, które według Ciebie powinny działać sprawniej? Jeżeli sprytnie przemycisz swoje pomysły, możesz zapunktować. Pamiętaj jednak o zasadach savoir-vivre'u, bądź uprzejma i nie ośmieszaj dotychczasowych strategii pracodawcy.

  Wybierając się na rozmowę przygotuj odpowiedni strój. Jego styl zależeć będzie od stanowiska, na które kandydujesz. Klasyczny zestaw (spódnica i marynarka lub skromna, elegancka sukienka) nigdy nie będzie w złym guście, jednak jeżeli Twoje stanowisko wymaga kreatywności, dodaj charakterystyczny, niebanalny detal – duży, ciekawy wisior, barwną apaszkę lub torebkę w kontrastowym kolorze.

 5. Negocjuj warunki

  Zgadzanie się na wszystkie warunki bez żadnych dyskusji to jedna z przyczyn niższych zarobków kobiet. Jeżeli jesteś odpowiednią kandydatką na dane stanowisko, Twój pracodawca nie odbierze prób wynegocjowania wyższego honorarium jako przejawu bezczelności. Wręcz przeciwnie – nabierze do Ciebie większego szacunku, bo przedstawisz się jako osoba, która wie, czego chce i ile są warte jej umiejętności.

  Przeczytaj również dokładnie umowę, dopytaj o godziny pracy, rozliczanie się z ewentualnych nadgodzin, ubezpieczenie, długość okresu próbnego oraz okresu wypowiedzenia. To jedna z ważniejszych decyzji w Twoim życiu, upewnij się, że wiesz, na co się zgadzasz. Możesz być jednocześnie miła, a przy tym konkretna i zdecydowana. Nie bój się! Ta praca jest stworzona dla Ciebie! Powodzenia!  

Konsultacja: Serwis GoWork Praca Zielona Góra

 

Zobacz również:

Zakładamy sklep internetowy


A może sklep internetowy?

Perfekcjonizm a stres


Stres perfekcjonistki

Blokada sukcesu


Co blokuje twój sukces?