Fakty i mity na temat urody

Naukowcy wielokrotnie udowadniali, że osoby atrakcyjne doznają więcej korzyści ekonomicznych i towarzyskich niż osoby uznawane za mniej atrakcyjne. Ludzie o atrakcyjnym wyglądzie zarabiają więcej, uznawani są za bardziej inteligentnych i uzyskują większą uwagę otoczenia na każdej płaszczyźnie.
Ale nie martw się, nawet jeśli nie masz nieskazitelnej cery i oszałamiającej figury. Możesz sprawiać wrażenie bardziej atrakcyjnej niż ci się wydaje, gdyż to nie piękne usta i długie rzęsy świadczą o twojej urodzie.

Oto 10 naukowo udowodnionych faktów na temat urody, wśród których z pewnością znajdziesz kilka naturalnych sposobów zwiększenia swojego wskaźnika atrakcyjności.

 1. Uroda zwiększa zarobki – ale rozum także
  Atrakcyjni ludzie uważani są za mądrzejszych i zdolniejszych od przeciętnie wyglądających. Faktycznie, badania dowiodły że atrakcyjnie wyglądający kandydaci do pracy częściej są wybierani przez pracodawcę i dostają lepszy pakiet wynagrodzenia niż ci o gorszej aparycji. Ale udowodnione jest również, że pod względem ogólnego poziomu dochodów, wykształcenie i inteligencja dają większe szanse na dobrą płacę niż atrakcyjny wygląd.

 2. Osobowość dodaje uroku
  Z badań opublikowanych na łamach magazynu Evolution and Human Behavior, osoby uznawane przez przyjaciół i znajomych za chętne do współpracy, śmiałe, wiarygodne lub ciężko pracujące, odbierane są jako bardziej atrakcyjne. Z kolei osoby sprawiające wrażenie nieuprzejmych lub zaczepnych uznawane są jako fizycznie mniej atrakcyjne. Cechy osobowości okazują się być równie ważne w określaniu atrakcyjności jak gładka cera czy symetryczne rysy.

 3. Ciekawość i zaufanie
  Ludzie na ogół lubią komplementy. Gdy uznaje się ich za pociągających, odpowiadają tym samym. Zatem najprostszym naturalnym sposobem zwiększenia swojej urody jest akceptacja innych i okazywanie im zainteresowania. Okazywanie zainteresowania to element zaufania, a gdy uznana zostaniesz za godną zaufania, wyglądać będziesz atrakcyjniej w oczach innych.

 4. Kołysanie biodrami
  Budowa i kształt ciała zawsze były ważnym elementem urody. Ale nie mniej ważnym jest sposób poruszania. Badania naukowców z New York University wykazały, że kobiety poruszające biodrami w trakcie chodzenia i dumnie kroczący mężczyźni uznawani są za bardziej atrakcyjnych.

 5. Powierzchowni jaskiniowcy i wyrachowane dziewczyny?
  Z badań nad szybkimi randkami wynika, że mężczyzn pociągają atrakcyjne kobiety, a kobiety panowie z wypchanym portfelem. Ale to nie oznacza, że jesteśmy powierzchowni czy materialistyczni. Uroda to wskaźnik dobrego zdrowia i zdolności do prokreacji, a bogactwo jest oznaką bezpieczeństwa i zaangażowania.

 6. Zmarszczki nie przeszkadzają
  Większy wpływ na postrzeganie kogoś jako pięknym ma gładka cera niż .kurze łapki pod oczami czy zmarszczki mimiczne. Gładka skóra świadczy i zdrowiu i zdolnościach do prokreacji i naukowcy dowodzą, że skóra z plamami i wypryskami, powstałymi w wyniku uszkodzeń spowodowanych przez słońce i naturalny proces starzenia, może dodać nam 10 do 12 lat.

 7. Dwa groszki w strączku
  Dwoje ludzi żyjących razem upodobnia się do siebie, ponieważ mają takie same przeżycia. Często razem podróżują, razem doświadczają radości i bólu, a to w podobny sposób wpływa na ich wygląd. Badania naukowe dowiodły również, że ludzie żyjący ze sobą w związku przez dłuższy czas nabierają takich samych cech osobowości.

 8. Poczucie piękna takie samo w rodzinie
  Istnieją wprawdzie uniwersalne kanony piękna, ale niektóre standardy atrakcyjności przejmujemy od bliskich. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wykazali, że im dłużej przebywamy z przyjaciółmi czy bliskimi, tym bardziej nasze standardy piękna upodabniają się do ich standardów.

 9. Uroda bywa dokuczliwa dla mężczyzn
  Mężczyźni są bardziej zgodni niż kobiety w swoich ocenach atrakcyjności kobiet. Jedno z badań wykazało, że kobiety często oceniają za atrakcyjnych mężczyzn, którzy w oczach innych kobiet wcale nie są atrakcyjni. Mężczyźni natomiast są bardziej zgodni w swojej ocenie. Zdaniem naukowców dowodzi to tego, że mężczyźni potrzebują więcej czasu i energii na chronienie swoich partnerek przed potencjalnymi konkurentami (jeśli partnerka jest atrakcyjna dla mnie to taka jest również w oczach innych).

 10. Zatrzymaj nakręcanie negatywnej spirali
  Jeśli boisz się odrzucenia z powodu swojego nie dość atrakcyjnego wyglądu, stajesz się bardziej zaniepokojona, neurotyczna i niepewna, a to prowadzi do mniejszej atrakcyjności. Koncentrowanie się na swoich wadach zwiększa poczucie samotności, odrzucenia i izolacji. Wyjściem jest nakręcenie pozytywnej spirali wewnętrznego i zewnętrznego piękna. W tym celu należy ćwiczyć samoakceptację i polubić się taką jaką się jest, ze zmarszczkami, naroślami itp.

barb
na podstawie Beauty Facts and Myths/Alive, VII/2010

 

Zobacz również:

Opanuj emocje


Złość piękności szkodzi

Nie zapominaj o swoim ego


Ty też masz swoje ego

Zaraź się szczęściem


Zaraź się szczęściem