lewy-pofil-sxc.hu_797925Z badań wynika, że wolimy oglądać i uznajemy za pzyjemniejsze wizerunki lewej części twarzy. Zdaniem naukowców zjawisko to jest efektem ekspresji emocjonalnej, która jest bardziej widoczna na lewej stronie twarzy.

ekg-osobowosc-photoxpress_2331710Niemieccy naukowcy przekonują, że na podstawie badania EKG mozna określić cechy osobowości i to obiektywniej i trafniej niż w przypadku innych znanych metod. Kwestionariusze wiążą się bowiem z ryzykiem błędnej oceny.

przeciwbolowa-postawa-photoxpress_5077142Każdy z nas słyszał w dzieciństwie wielokrotnie zalecenia „wyprostuj się”, czy „nie garb się”. Teraz naukowcy dowodzą, że zgarbiona postawa wpływa negatywnie nie tylko na nasz wygląd, ale także na tolerancję na ból.

Siostra lekiem na depresjęNawet młodsza siostra może ochronić nastolatka przed depresyjnym nastrojem - dowodzą naukowcy. Ich zdaniem nastolatki, które mają siostrę rzadziej czują się samotne, niekochane, mają poczucie winy, są niepewne siebie czy odczuwają lęk.

Wielozadaniowa kobietaKobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z wykonywaniem wielu czynności naraz. Co więcej, wbrew powszechnie panującej opinii, lepiej wypadają w planowaniu strategicznym. Dowodzą tego brytyjskie badania naukowe.

Motywacja nie zawsze uświadomionaMotywacja wcale nie musi być uświadomiona. Mózg może sam decydować o tym jak bardzo czegoś chce, bez żadnego wpływu ze strony świadomości swojego właściciela. Nowe badanie pokazuje, że obie półkule mózgu nie muszą się nawet zgadzać.

My i zarobki przyjaciółPorównywanie własnych zarobków z dochodami przyjaciół i rodziny prowadzi do uczucia przygnębienia. Dowodzą tego międzynarodowe badania porównawcze European Social Survey, przeprowadzone wśród Europejczyków.

Nie uczymy się na błędach?Mówi się, że uczymy się na błędach. Okazuje się jednak, że to sukces jest lepszym nauczycielem niż porażka. Tak wynika przynajmniej z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców i opublikowanych na łamach czasopisma Neuron.

Siostry wnoszą szczęścieSiostry szerzą szczęście, podczas gdy bracia przysparzają zmartwień. Tak wynika z badań. Zdaniem naukowców, jeśli w rodzinie są córki, to jej członkowie są bardziej otwarci, łatwiej wyrażają emocje, mają większą zdolność do komunikowania się z innymi.

Palenie a tyciePerspektywa przybrania na wadze spędza sen z powiek wielu osobom noszącym się z zamiarem rzucenia palenia. Wśród tysiąca argumentów za skończeniem z dymkiem ten jeden, o kilku zbędnych kilogramach, często odwodzi od podjęcia tak ważnej dla ich zdrowia decyzji.

medytacja-klasztor-photoxpress 6291019Spotkania medytacyjne, biblijne warsztaty antydepresyjne, rekolekcje weekendowe z ikebaną i weekendowy kurs przygotowujący do małżeństwa - to tylko część oferty dla gości, przygotowanej na ten rok przez Opactwo Benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem.