Rewolucja w szkolnych sklepikach musi zacząć się od domu

Od września ze szkolnych sklepików znika niezdrowa żywność. Chipsy, napoje energetyzujące i jedzenie typu instant mają zniknąć z diety uczniów. Nie jest jednak łatwo skłonić młodych ludzi do nagłej zmiany żywieniowych nawyków. Nawet zwykłe kanapki muszą zawierać warzywa i zdrowe dodatki. Dobrym pomysłem na przekonanie dziecka do takiego jedzenia jest urozmaicenie i sięganie po nowe produkty.

 Nowe przepisy dziecko może ominąć udając się do zwykłego sklepu za bramami szkoły. Warto więc zarazić je zdrowymi nawykami już w domu. Podstawą drugiego śniadania są kanapki, które niestety często lądują za kaloryferem. Aby tak się nie działo wprowadźmy małe zmiany i trochę urozmaicenia. Świetną alternatywą dla chleba są bajgle – coś pomiędzy bułką a obwarzankiem. Niewiele osób wie, że to tradycyjne żydowskie pieczywo wyrabia się w zupełnie niezwykły sposób. Przed pieczeniem surowe bajgle należy zagotować w wodzie z sodą i cukrem. Dzięki temu smak jest niezwykły. Okrągłe bułeczki można posypać makiem, sezamem albo solą. 

Jeśli dziecko kręci nosem na sałatę, spróbujmy włożyć do kanapki kiełki. Najbardziej kolorowe są kiełki rzodkiewki. Skupmy się też na dodatkach. – W diecie dziecka warzywa i owoce są niezwykle ważne. Zmiany w przepisach dotyczące produktów w szkolnych sklepikach mogą dobrze wpłynąć na żywieniowe nawyki. Zbilansowana dieta dziecka ma ogromny wpływ na jego rozwój. Poza owocami i warzywami ważne są źródła białka i wapnia. Co ciekawe, żółty ser jest zdecydowanie lepszym źródłem wapnia niż sery białe. Średnia zawartość wapnia w 100 gramach chudego twarogu to 96 mg, natomiast w serze żółtym aż 807 mg – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej. Według nowych przepisów w szkolnych stołówkach co najmniej raz w tygodniu ma pojawiać się ryba. Będzie to pozytywna zmiana, ponieważ dotychczas Polacy zjadali średnio 10-12 kg ryb rocznie. Dla porównania, w Portugalii czy Norwegii jest to około 50 kg. Ryby to niezwykle cenne źródło kwasów Omega-3 oraz witamin A i D. 

Zmiany w szkolnych sklepikach nie pomogą w walce z otyłością i problemami zdrowotnymi dzieci, jeśli nie wprowadzimy ich również w domach. To, co wkładamy dziecku do plecaka na drugie śniadanie ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie w ciągu całego dnia. 

Podpowiadamy jak przygotować pyszne, niebanalne i zdrowe bajgle, które pokocha każde dziecko.

Bajgle z łososiem, żółtym serem i kolorowymi kiełkami

Składniki:

- 2 bajgle z makiem i sezamem
- Ser żółty Edamski w plastrach MSM Mońki
- Plaster łososia wędzonego
- Kilka plastrów ogórka konserwowego
- Garść kiełków rzodkiewki
- 1 rzodkiewka
- Kilka oliwek
- Masło 

Przygotowanie:

Bajgle przekroić i posmarować dobrej jakości masłem. Rzodkiewkę posiekać w drobną kostkę, oliwki pokroić w plasterki. Ułożyć na kanapce wszystkie składniki. Oliwki można zastąpić np. ogórkiem konserwowym lub pomidorem. 

Smacznego!

 

Zobacz również:

Pięć porcji dziennie


Pięć porcji warzyw dziennie

Fasole, fasolki


Kanapki inaczej

Niesamowite kiełki


Czas na kiełki!