Składniki odżywcze pomocne w zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest częstym schorzeniem. Występuje gdy wytwarzamy za mało łez, albo za szybko wyparowują one z naszego oka. Istnieje wiele metod leczenia suchego oka. Ale witaminy także mogą pomóc w zapobieganiu, a nawet leczeniu suchego oka.

Jeśli odżywiamy się prawidłowo, nie powinno nam brakować żadnych witamin ani minerałów. Ale nie zawsze tak jest. Zdarza się, że złe trawienie upośledza wchłanianie witamin, jak to często dzieje się np. u seniorów.  I wtedy mogą pomóc dodatkowe dawki witamin. 

Istnieją bardzo ograniczone badania dotyczące suplementów witaminowych, które mogą pomóc w leczeniu suchego oka. Jednak niektóre witaminy nie budzą wątpliwości.

Witaminy i zdrowe oczy

Witaminy oraz minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym dla oczu. I tak przeciwutleniające witaminy A, C i E oraz cynk mogą pomóc w zapobieganiu związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). W AMD dochodzi do postępującej degeneracji plamki żółtej odpowiedzialnej za widzenia centralne. Funkcje ochronne i spowalniające rozwój zwyrodnienia plamki żółtej  mają również kwasy tłuszczowe omega-3.

Niektóre badania sugerują również, że przyjmowanie niektórych witamin i minerałów, w tym tiaminy (witamina B1), może chronić nas przed rozwojem zaćmy.

Pamiętać jednak należy, że o ile witaminy pochodzące z naturalnej żywności są bezpieczne i nie można ich przedawkować, o tyle suplementy witaminowe mogą nam zaszkodzić. Zalecany jest więc umiar w ich stosowaniu.

Jakie witaminy są dobre dla zespołu suchego oka?

Nie ma wystarczających dowodów, by twierdzić, że suplementacja witaminami pomaga leczyć zespół suchego oka i wystarczających dowodów, aby zalecić rutynowe stosowanie dostępnych na rynku suplementów w zespole suchego oka. Niżej wymienione witaminy mogą wprawdzie ulżyć w zespole suchego oka, ale należy pamiętać, że każdy suplement przyjmowany w nadmiarze jest toksyczny. Najlepiej przed rozpoczęciem suplementacji zasięgnąć porady lekarza.

Witamina A

Niedobór witaminy A jest związany z zespołem suchego oka. Niedostateczna podaż  tej witaminy występuje zazwyczaj przy  nieprawidłowej diecie.  Ale może występować również przy niektórych chorobach i schorzeniach przewodu pokarmowego, zakłócających wchłanianie składników odżywczych.  W takim wypadku okulista może przepisać krople lub żel z witaminą A aplikowane bezpośrednio do oczu.  Zalecane jest również większe spożycie produktów bogatych w witaminę A.

Ale ewentualną suplementację witaminą A należy bezwzględnie omówić z lekarzem, bo  może przynieść więcej szkody niż pożytku.  Nadmiar witaminy  A może nawet przyspieszyć utratę wzroku i zwyrodnienia siatkówki u osób z dystrofią plamki Stargardta, dystrofią czopkowa i innymi genetycznymi  chorobami siatkówki.

Nadmierne spożycie witaminy A może również wywoływać niepożądane efekty żołądkowe oraz ze strony układu nerwowego, takie jak  ból żołądka i głowy, nudności i drażliwość. Intensywność objawów zależy od dawki suplementu  i prowadzić  może do rozwoju zaburzenia widzenia.

Witamina D

Wstępne badania wykazały, że witamina D może się wiązać z zespołem suchych oczu, gdyż schorzenie to jako skutek zaburzenia produkcji  łez często występują u osób z niedoborem witaminy D. Witamina D może odgrywać rolę ochronną zapobiegającą  rozwojowi suchego oka poprzez zwiększenie powłoki ochronnej z łez.

Badania sugerują, że suplementacja witaminy D może pomóc zmniejszyć objawy zespołu suchego oka, takie jak dyskomfort i zmęczenie oczu, zaczerwienienie, niewyraźne widzenie i nadwrażliwość na światło. Konieczne są jednak  dalsze badania, aby to potwierdzić.

Powikłania związane z przedawkowaniem suplementów witaminy D są rzadkie, ale mogą być potencjalnie poważne. Zbyt duża dawka suplementów witaminy D może powodować odkładanie się wapnia we krwi. Może to spowodować pogorszenie apetytu, nudności i wymioty. W niektórych przypadkach może to prowadzić do częstego oddawania moczu, osłabienia i problemów z nerkami.

Omega-3

Wytyczne  amerykańskiej  Academy of Ophthalmology zalecają, by w zespole suchego oka jeść więcej tłustych ryb morskich lub spożywać  suplementy kwasów  tłuszczowych omega-3 . W szczególności korzystne są kwasy DHA i EPA. Jednakże nie ma wystarczających dowodów potwierdzających skuteczność suplementacji  tymi kwasami w leczeniu zespołu suchego oka. 

Z kolei National Eye Institute (NEI) sugeruje, że kwasy tłuszczowe omega-3, czy to w postaci żywności czy suplementów mogą zmniejszyć objawy podrażnienia oczu  u osób z zespołem suchego oka.

Kwasy  tłuszczowe omega-3  występują w tłustych rybach morskich, takich jak śledź, makrela, łosoś, sardynki czy tuńczyk. Można również  uzupełniać  ich niedobory suplementami, ale należy zachować tu ostrożność. Jedno z badań sugeruje, że istnieje związek między spożywaniem suplementów kwasów  omega-3 oraz zwiększonym ryzykiem  zachorowania na raka prostaty.

barb

 

Zobacz również:

Suche oko - domowe sposoby


Zespół suchego oka

Co to jest AMD?


Co to jest AMD?

Jedzmy ryby


Kwasy omega-3