Sprawdź, czy dobrze przyswajasz kwas foliowy

Kwas foliowy słusznie nazywany jest „witaminą życia” – odpowiada za rozwój wszystkich komórek organizmu. Jego niedobór może prowadzić do niedokrwistości, depresji, zaburzeń trawienia i innych problemów zdrowotnych. Niedostateczna ilość u kobiet w ciąży zwiększa natomiast ryzyko pojawienia się u dziecka np. zespołu Downa czy autyzmu. Kwas foliowy może być wchłaniany niepoprawnie z powodu mutacji genu MTHFR. Aby nieprawidłowość wykryć, warto wykonać test DNA.

Mutacja genu MTHFR – organizm nie wchłania kwasu foliowego 

Mutacja genu MTHFR sprawia, że przyjmowany kwas foliowy nie jest odpowiednio wchłaniany przez organizm. Niemożliwe jest przekształcenie kwasu foliowego do takiej formy, która jest przyswajalna przez człowieka. Przy występowaniu tego zaburzenia witamina odkłada się, zmieniając w toksyczną formę, niebezpieczną dla organizmu. W związku z tym dodatkowa suplementacja kwasu foliowego przy mutacji genu MTHFR może dawać skutki odwrotne od pożądanych. Mutacja genu MTHFR odpowiada jednak nie tylko za problemy z wchłanianiem „witaminy życia”, ale także za zwiększenie ilości homocysteiny w organizmie.

Badanie DNA w kierunku mutacji MTHFR – jedyny sposób jej wykrycia

Występowanie mutacji genu MTHFR nie daje żadnych objawów, a jedynym sposobem jej wykrycia jest wykonanie badania DNA. Test jest szybki, prosty i bezbolesny – polega na pobraniu wymazu z policzka osoby badanej, a następnie analizie materiału genetycznego. Badanie MTHFR wykrywa mutacje i pozwala uniknąć problemów zarówno w ciąży, jak i przez całe życie. Warto wykonać je przed rozpoczęciem planowania ciąży, by mieć pewność, że rozwój dziecka będzie prawidłowy. Wynik badania umożliwi wprowadzenie podawania kwasu foliowego w odpowiedniej formie, która będzie wchłaniana przez organizm.

Warto jednak wiedzieć, że chociaż na kłopoty z wchłanianiem narażone są bardziej kobiety, również mężczyźni mogą być nosicielami mutacji. Badania wykazują, że obniżoną zdolność wchłaniania kwasu foliowego ma ponad 40% Polek i ok. 8% Polaków.

Niedobory kwasu foliowego – działanie na organizm 

Niedobory „witaminy życia” negatywnie wpływają na cały organizm. Kwas foliowy ma bowiem związek ze wzrostem i odbudową wszystkich komórek, regulując m.in. samopoczucie, sen i apetyt. Niedobory kwasu foliowego mogą powodować więc depresje, przemęczenie, obniżenie nastroju, kłopoty z zapamiętywaniem oraz ze snem. Przy niedostatecznej ilości kwasu foliowego pojawiają się także np. kołatanie serca, zaburzenia trawienia, niedokrwistość, stany zapalne czy migreny. Co więcej, występuje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Spektrum jest więc bardzo szerokie i związane z całym organizmem

Niedobory kwasu foliowego w ciąży

Niedobory tej witaminy mogą skutkować nieprawidłowym rozwojem dziecka w łonie matki, ponieważ wywołują błędy w kodzie genetycznym. W związku z tym mogą powodować m.in. wady cewy nerwowej, rozszczep kręgosłupa czy zespól Downa, a także zmiany neurologiczne, np. autyzm. Mutacja genu MTHFR przyczynia się również do zwiększenia ryzyka poronienia, w wielu przypadkach powodując tzw. poronienia nawykowe.

Negatywne skutki mają nie tylko niedobory, ale też nadmiar nieprawidłowo odłożonego kwasu foliowego. Przed rozpoczęciem dodatkowej suplementacji warto więc wykonać test DNA, który wykaże, czy będzie to dla przyszłej mamy bezpieczne

Jak uzupełnić niedobory przy mutacji genu MTHFR?

Ze względu na to, że przy występowaniu tej mutacji kwas foliowy z pożywienia czy suplementów nie jest wchłaniany prawidłowo, zaleca się korzystanie z metylowanych (przetworzonych) form tej witaminy. Dawkowanie warto ustalić z lekarzem, który po przeanalizowaniu wyników badań dobierze odpowiednią dawkę i formę witaminy. Kwas foliowy zawarty w pożywieniu podczas obróbki termicznej ulega redukcji, więc nawet spożywanie dużej ilości pokarmów w niego bogatych (np. soja, szpinak, otręby pszenne, wątróbka) nie zapewni pokrycia dziennego zapotrzebowania.

Agnieszka Łapajska, testDNA.pl

 

Zobacz również:

Witaminy


Co trzeba wiedzieć o kwasie foliowym

Suplementy nie zawsze zdrowe


Suplementy nie zawsze zdrowe

Metale ciężkie


Niebezpieczne metale