Witamina D a nowotwory

Chorzy na raka, u których w momencie diagnozy nowotworu występuje wysoki poziom witaminy D, mają większe szanse na przeżycie oraz dłuższe okresy remisji choroby, niż pacjenci z niedoborami tej witaminy. Sugerują to wyniki badań chińskich naukowców z Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju, opublikowane na łamach Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM).

Organizm człowieka produkuje witaminę D po ekspozycji skóry na promienie słoneczne oraz przyswaja ją ze spożywanej żywności. Wiemy, że witamina D jest niezbędna do absorpcji wapnia i fosforu, których potrzebują nasze kości. Ale witamina ta wpływa również na wiele procesów biochemicznych wiąźąc się z białkiem zwanym receptorem witaminy D, obecnym prawie w każdej komórce ciała.

Po przebadaniu 17.332 pacjentów chorych na raka autorzy badania doszli do wniosku, że istnieje dodatnia korelacja między poziomem witaminy D a szansami na przeżycie chorych na niektóre rodzaje nowotworów. Ich zdaniem witamina D ma szczególny wpływ na szanse przeżycia u chorych na raka piersi, jelita grubego oraz chłoniaka.

Naukowcy przeanalizowali 25 różnych badań, w których mierzono poziom witaminy D u chorych w momencie diagnozy choroby nowotworowej oraz prześledzili jej dalszy rozwój. W większości przypadków pacjenci mieli badanie na poziom witaminy D przed podjęciem leczenia. Badanie wykazało, że zwiększenie poziomu witaminy D o 10 nmol/l podnosił szanse przeżycia pacjenta o 4%.

Zdaniem naukowców istnieje silny związek między poziomem witaminy D i szansami na przeżycie w przypadku nowotworu piersi, chłoniaka i raka jelita grubego. W przypadku innych nowotworów, w tym raka płuc, układu pokarmowego, prostaty, białaczki, czerniaka czy raka komórek Merkla wyniki nie są tak spektakularne, ale wykazują pozytywny wpływ witaminy D także w tych przypadkach.

Biorąc pod uwagę, że niedobory witaminy D są dziś powszechne na całym świecie, a naukowcy w kolejnych badaniach odkrywają coraz większy wpływ tej witaminy na nasze zdrowie należałoby zadbać o jej właściwy poziom zanim dojdzie do choroby. A z pewnością badanie na poziom witaminy D powinno być rutynowym badaniem w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową.

barb

 

Zobacz również:

Witaminy


Witamina D - witaminą słońca

Przemiana materi a witamina D


Witamina D, a metabolizm

Otyłość a witamina D


Witamina D, a otyłość dzieci