Niebezpieczna kombinacja warfaryny z suplementami

Ziołowe leki pomocnicze i supplementy diety są coraz popularniejsze, bo sprawiają, że czujemy się lepiej, nasze stawy mniej bolą, kości są mocniejsze a serce zdrowsze. Tak przynajmniej nam się wydaje. Ale ostatnie badanie naukowców z Intermountain Medical Center Heart Institute w Salt Lake City, o którym informuje serwis ScienceDaily, dowodzą, że pacjenci nie zdają sobie sprawy, że ich ulubiony suplement w połączeniu z lekiem przepisanym przez lekarza może stwarzać duże zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.

Dotyczy to zwłaszcza warfaryny, leku rozrzedzającego krew, często zapisywanego pacjentom chorujących na migotanie przedsionków, by obniżyć ryzyko udaru. Warfaryna jest popularnym lekiem zapobiegającym powstawaniu skrzepów we krwi. Przepisywana jest nie tylko w przypadku migotania przedsionków, ale również w chorobach zastawek, po zawałach mięśnia sercowego dla zapobieżenia ponownemu zawałowi, w zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

Naukowcy przeprowadzili wywiad ze 100 pacjentami cierpiącymi na migotanie przedsionków, by sprawdzić jaka jest ich wiedza na temat interakcji między popularnymi suplementami i lekami takimi jak warfaryna. Z badań wynikło, że wielu pacjentów leczonych warfaryną zażywa równocześnie różne suplementy diety. Najczęściej chodziło o zestawy witaminowe, glukozaminę i chondroidynę, tran i koenzym Q10. Okazało się, że z 35 pacjentów łączących warfarynę z suplementami diety, ponad połowa nie słyszała o potencjalnych interakcjach tych preparatów. A aż 69% najpopularniejszych suplementów wchodzi w reakcję z warfaryną!

Warfaryna i ziołowe czy dietetyczne suplementy konkurują ze sobą w wątrobie. Konkurencja ta sprawia, że sposób działania leku rozrzedzającego krew zmienia się: albo zwiększa siłę działania czynnych składników prowadząc do ryzyka krwotoków, albo zmniejsza swoją aktywność, przez co wzrasta ryzyko udaru. Dlatego u pacjentów przyjmujących suplementy diety łącznie z warfaryną zaobserwowano zwiększone ryzyko nagłych krwotoków i konieczność transfuzji krwi.

Badanie amerykańskie dotyczyło tylko jednego leku. Ale suplementy mogą zakłócać działanie także innych leków. Mówmy więc lekarzowi o wszystkich zażywanych preparatach, nawet jeśli wydają się nam one całkiem niewinne.

barb

 

Zobacz również:

Suplementy nie zawsze zdrowe


Suplementy nie zawsze zdrowe

Czego nie jeść z lekami


Czego nie jeść z lekami

Uwaga na suplementy polifenoli


Uwaga na suplementy polifenoli