Selen, a rak pęcherza

Selenowi, jako jednemu z najsilniejszych przeciwutleniaczy, od dawna przypisuje się działanie chroniące przed nowotworami, chorobami serca i hamujące proces starzenia. Naukowcy wielokrotnie badali zależność między zawartością selenu w diecie a zapadalnością na różne nowotwory i choroby serca. W jednym z ostatnich badań naukowcy hiszpańscy wykazali, że zwiększenie ilości selenu w diecie zmniejsza ryzyko raka pęcherza.

Wyniki badania opublikowane zostały na łamach pisma "Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention".
Naukowcy ze Spanish National Cancer Research Center przeanalizowali dane z siedmiu wcześniejszych prac i ocenili wpływ poziomu selenu zawartego w surowicy krwi i paznokciach stóp na ryzyko zachorowania na raka pęcherza. Badania dotyczyły głównie Amerykanów, Belgów i Finów i Holendrów. Badanie wykazało, że wyższy poziom selenu obniża ryzyko raka pęcherza średnio o 39 proc. Podsumowując badanie, naukowcy stwierdzili, że im niższy poziom selenu w organizmie, tym wyższe ryzyko zachorowania na raka pęcherza. Zależność ta widoczna była zwłaszcza u kobiet. Naukowcy przypuszczają, że spowodowane to różnicami w przyswajaniu minerałów przez organizmy kobiet i mężczyzn.

Należy pamiętać, że selen w zbyt dużych dawkach jest toksyczny. Ale wyniki najnowszego badania wskazujące na korzystne działanie dawek większych, niż dotychczas zalecane, mogą być podstawą do dalszych badań zmierzających do zweryfikowania tych zaleceń.

Czy w świetle powyższych badań należy sięgnąć po tabletki z selenem? Niekoniecznie. Dawkę większą niż zalecana możemy łatwo uzyskać z pożywienia. Głównym źródłem selenu są ryby, podroby, niektóre nasiona i zboża. Zalecana dotychczas dawka to 50-100 mcg.

A 100 mcg selenu, czyli tyle co w 1 tabletce, dostarczy nam:
1 orzech brazylijski
125 g tuńczyka z puszki
125 g nasion słonecznika
12 kromek białego chleba
225 g suchych otrąb owsianych
225 g kaszki pszennej
140 g kurzych wątróbek.

Jedzmy żywność bogatą w selen zwłaszcza w okresie jesiennej skłonności do chandry, bo selen ma również właściwości poprawiania nastroju. Pamiętać tylko należy, że w obecności cukru selen jest nieprzyswajalny, więc grzanka z dżemem czy słodzona kaszka będzie bezużyteczna.

bajar
źródła: EurekAlert, Sekcja Kuchnia, poz. 8

 

Zobacz również:

Selen dla zdrowia


Selen - zbawczy i niebezpieczny

Przeciwutleniacze


Przeciwutleniacze

Suplementy nie zawsze zdrowe


Suplementy nie zawsze zdrowe