Wapń a ryzyko zawału

Miliony ludzi na świecie, a zwłaszcza kobiet w okresie menopauzalnym, zażywa suplementy wapnia w obawie przed złamaniem kości. Ale okazuje się, że takie terapie mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Z badań naukowych, opublikowanych na łamach British Medical Journal, wynika, że u kobiet powyżej 50. roku życia, które zażywają suplementy wapnia bez witaminy D ryzyko zawału zwiększa się o 20-30%.

Zespół naukowców z Nowej Zelandii, Wlk. Brytanii i USA przeanalizował ponad 10 odrębnych badań, w których starsze osoby, w tym głównie kobiety, zażywały przynajmniej 500 mg wapnia jako suplementu diety, bez jednoczesnego przyjmowania witaminy D. Badania obejmowały ok. 12.000 pacjentów. Większość badanych brała suplementy wapnia by zapobiec lub leczyć osteoporozę. Nadmiar wapnia, przyjmowany jako suplement, odkłada się w naczyniach krwionośnych powodując ich stwardnienie. Wapń przyjmowany z pokarmów przyswajany jest znacznie wolniej i w efekcie nie wpływa na stan arterii.

Zastanawiające jest, że ryzyko śmierci w wyniku zawału pozostawało takie samo u kobiet przyjmujących suplementy wapnia jak i u tych nie zażywających suplementów. Eksperci nie wiedzą jaka jest tego przyczyna. Nie wiadomo również, czy zażywanie suplementów wapnia z witaminą D ma taki sam wpływ na ryzyko zawału. Potrzebne są dalsze badania.

Czy zatem kobiety po menopauzie powinny brać dodatkowo suplementy wapnia? Każdy przypadek jest inny. Trzeba więc w tej sprawie porozmawiać z lekarzem, który zna historię naszej choroby i czynniki ryzyka chorób serca. Ale już dziś jest wątpliwe, czy zażywanie suplementów wapnia w dojrzałym wieku wzmacnia kości. Najlepiej więc dostarczać organizmowi wystarczającej ilości tego minerału z dietą. Przeciętna dieta dostarcza nam 250 mg wapnia, nie licząc produktów mlecznych. A każda porcja sera, jogurtu czy mleka to dodatkowe 200-300 mg. Można więc za pomocą diety zaspokoić zapotrzebowanie na wapń.
A jeśli już suplement, to w ilości pokrywającej różnice między dobowym zapotrzebowaniem na wapń, a jego ilością przyjmowaną z posiłkami (zwykle 250-500 mg wystarczy).

bajar
źródła: WebMD, SelfNutritionData

 

Zobacz również:

Suplementy nie zawsze zdrowe


Suplementy nie zawsze zdrowe

Suplementy diety


Suplementy diety

Dieta przeciw osteoporozie


Dieta na osteoporozę