Spis treści

Składniki mineralne - niezbędne dla organizmu

Składniki mineralne, podobnie jak witaminy, nie dostarczają ustrojowi energii, ale są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Stanowią budulec kości i zębów, sterują gospodarką wodną i przemianą materii, są również nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni.

Pierwiastki śladowe biorą udział we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu człowieka, w procesach wzrostu, rozwoju, rozmnażania, przemiany materii i czynności krwiotwórczej.

Coraz częściej mówi się o niedoborze składników mineralnych i ich oddziaływaniu na zdrowie. Składniki mineralne wydalane są z organizmu z moczem, kałem i potem, dlatego konieczne jest codzienne ich uzupełnianie. Regularne stosowanie środków przeczyszczających i ponawiane kuracje odchudzające mogą prowadzić do niedoboru potasu, a przez to do osłabienia mięśni. Zaburzenia pracy serca, zaparcia aż do porażenia jelit lub spadek ciśnienia krwi aż do zapaści – to także możliwe następstwa.

Składniki mineralne zależnie od wielkości dziennego zapotrzebowania dzieli się na dwie grupy:

  • Makroelementy (pierwiastki ilościowe) takie jak sód, potas, wapń, magnez, fosfor, chlor i siarka. Ich ilość w artykułach żywnościowych podawana jest w gramach lub miligramach.

  • Mikroelementy (pierwiastki śladowe) czyli żelazo, miedź, kobalt, selen, mangan, molibden, chrom, cynk, jod, fluor, krzem i wanad. Ich ilość w artykułach spożywczych podawana jest w milionowych częściach grama.

 

Zobacz również:

Przeciwutleniacze


Przeciwutleniacze

Witaminy


Witaminy

Lecznicza natura


Siła natury