Suplementy witamin nie całkiem zdrowe

Wiemy, że wolne rodniki odpowiedzialne są za wiele chorób i ogólnie za proces starzenia się organizmu. Przeciwdziałają im przeciwutleniacze, w tym przede wszystkim witaminy C i E. Teraz okazuje się jednak, że wolne rodniki nie zawsze są takie złe, a czasami duże dawki przeciwutleniaczy mogą zmniejszać korzyści wynikające z ćwiczeń.

Zespół naukowców z uniwersytetu w Jenie przeprowadził badania na 40 ochotnikach, z których połowie zalecił przyjmowanie dziennie po 1000 mg witaminy C i 400 j.m. witaminy E, czyli tyle, ile w niektórych megasuplementach. Ochotnicy mieli również ćwiczyć 85 minut dziennie, 5 dni w tygodniu, przez 4 tygodnie.

Biopsja mięśni wykonana pod koniec eksperymentu wykazała dwukrotny wzrost wolnych rodników u badanych nie przyjmujących suplementów. U ochotników, którzy przyjmowali suplementy nie odnotowano ich wzrostu, co świadczyłoby o tym, że suplementy przeciwutleniaczy skutecznie wyeliminowały je.

Ale są też ujemne strony

Wiadomo, że aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na oporność insulinową, czyli stan prowadzący do cukrzycy typu 2. W przeprowadzonym badaniu zmierzono więc wpływ ćwiczeń wykonywanych przez ochotników na wrażliwość insulinową. Okazało się, że u tych z badanych, którzy zażywali suplementy witaminowe nie zanotowano zwiększonej wrażliwości na insulinę, natomiast znaczące zwiększenie odnotowano w grupie nie zażywającej przeciwutleniaczy.

W przeprowadzonym badaniu przeciwutleniacze ewidentnie niwelowały zdrowotny wpływ ćwiczeń na organizm. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj suplementy witaminowe nie zawierają tak dużych dawek witaminy C i E.

Dawki witamin użyte w badaniu są także znacznie większe niż można przyswoić z warzyw i owoców. Ponadto warzywa i owoce zawierają również inne składniki ochronne, które w efekcie prowadzą do dobroczynnego wpływu zawartych w nich witamin na zdrowie. Tak więc zażywanie suplementów przeciwutleniaczy nie może zastąpić jedzenia warzyw i owoców.

oprac. bajar
źródło: NewScientist

 

Zobacz również:

Lecznicza natura


Siła natury

Suplementy diety


Suplementy diety

Suplementy wapnia - jakie wybrać


Jakie suplementy wapnia?