Spis treści

Magia procyjanidyn

Dowiedzione jest, że ludzie spożywający dużo owoców i warzyw nie tylko rzadziej chorują na serce, ale także są mniej zagrożeni rakiem. A to za sprawą flawonoidów, w które warzywa i owoce są bogate. Flawonoidy to związki należące do ogromnej rodziny polifenoli. Istnieje wiele rodzajów flawonoidów. Do tych o najsilniejszym działaniu należą procyjanidyny.

Procyjanidyny, jako silny przeciwutleniacz, chronią śródbłonek (komórki, które wyściełają wszystkie naczynia krwionośne) przed podwyższonym poziomem cholesterolu LDL. Zmniejszają przepuszczalność i zwiększają napięcie naczyń krwionośnych. Wykazują jednocześnie aktywność przeciwagregacyjną wobec płytek krwi, co zmniejsza krzepliwość krwi i zapobiega zakrzepicy żylnej oraz zawałom i udarom.

Dobroczynne działanie flawonoidów, w tym procyjanidyn, wynika z ich właściwości przeciwutleniających. Ale zapobiegające utlenianiu suplementy często nie przynoszą żadnych konkretnych korzyści zdrowotnych. Naukowcy sądzą, że zachodzą jakieś reakcje między flawonoidami występującymi w naturze a enzymami i to tłumaczy dlaczego naturalne flawonoidy mają tak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, a suplementy nie. Szukajmy ich zatem w naturze.

 

Zobacz również:

Lecznicza natura


Siła natury

Żywność funkcjonalna


Żywność funkcjonalna

Przeciwutleniacze


Przeciwutleniacze