Fakty i mity na temat diety bezglutenowej

W ostatnich latach bardzo popularna stała się dieta bezglutenowa, czyli eliminująca spożycie produktów, w których obecne są białka pszenicy, jęczmienia, żyta a nawet owsa. Moda na dietę bezglutenową sprawiła, że powstało wiele mitów żywieniowych na temat jej właściwości i zasadności stosowania. 

Flexitarianizm czyli półwegetarianizmWegetarianizm to styl życia, który polega na całkowitym wykluczeniu produktów mięsnych z jadłospisu. Nie wszyscy są jednak w stanie zupełnie zrezygnować ze spożywania posiłków mięsnych. Jak połączyć założenia wegetarianizmu z okazjonalnym jedzeniem mięsa? Odpowiedzią jest flexitarianizm.

Wegetarianizm w Japonii

Wegetarianizm nie jest w Japonii zjawiskiem zbyt powszechnym. Wśród wegetarian krąży nawet pogłoska, że niejedzenie mięsa w Kraju Kwitnącej Wiśni jest praktycznie niemożliwe. Tymczasem dania, w których nie ma ryb, owoców morza czy bulionu, także goszczą w japońskiej kuchni.

Wegetariański przepis na liczi

Wegetarianizm to nie tylko sposób odżywiania się, ale też styl życia. Na ogół jest zdrowy, ale nieumiejętnie stosowany może być źródłem problemów.  Poznaj  odmiany wegetarianizmu i wypróbuj oryginalny przepis na wyjątkowe danie bezmięsne - liczi z szafranem

dieta-wg-grupy-krwi-introCzy słyszeliście o diecie, która na podstawie jednego wskaźnika precyzuje, jakie produkty należy spożywać, by utrzymać piękną sylwetkę? Jeśli nie, czas na małe przypomnienie. 30 lat temu amerykańscy lekarze opracowali dietę dostosowaną do grup krwi.

wegetarianizm-803603_23406961Coraz więcej osób świadomie podejmuje decyzję o tym, co chce jeść i jaki jest tego cel np. obniżenie cholesterolu, zrzucenie nadwagi. Dążąc do poprawy lub zachowania zdrowia warto rozważyć dietę opartą głównie na produktach pochodzenia roślinnego.

letnie-warzywa-sxc.hu_623545_52687286Wegetarianie są o jedną trzecią mniej narażeni na powszechną w zachodnich społeczeństwach chorobę uchyłkową jelit, w porównaniu z osobami jedzącymi mięso - wynika z brytyjskich badań opublikowanych na łamach "British Medical Journal".

dieta-rzucanie-palenia-sxc.hu-186898Jeśli próbujesz rzucić palenie, wystarczy niewielka zmiana diety, by łatwiej było znieść ciężkie chwile spowodowane odstawieniem nikotyny. A to dlatego, że niektóre produkty łagodzą objawy głodu nikotynowego, inne je zaostrzają. Co więc jeść, a czego unikać?

Dieta AtkinsaSteki, jajka na bekonie, pasztet z wątróbek, udziec jagnięcy czy jedząc takie frykasy, w ogóle można schudnąć? Podobno tak, jeśli zrezygnuje się z węglowodanów. A to dlatego, że wg Atkinsa, przyczyną tycia są cukry, a nie tłuszcz.

dieta-sokowa-sxc.hu 984421Braki lub niedobory pewnych składników odżywczych w naszej diecie są przyczyną wielu chorób. Jak temu zapobiec? Dr Walker proponuje dietę sokową. Dlaczego jednak soki zamiast całych owoców? Odpowiedź dr. Walkera jest prosta.