Bakterie jelitowe związane z otyłością

Bakterie nie zawsze są złe. Nasz przewód pokarmowy jest pełen dobrych bakterii, bez których niemożliwe byłoby prawidłowe trawienie. Te pożyteczne bakterie chronią nas również przed bardziej agresywnymi chorobotwórczymi bakteriami. Są więc niezbędne dla naszego zdrowia. Ale nie wszyscy mają taką samą florę bakteryjną. I wygląda, że te różnice mają wpływ na ryzyko otyłości.

Naukowcy z francuskiego Państwowego Instytutu Badań Rolniczych (INRA) w Paryżu zestawili dwie grupy ludzi, z których jedna miała bogatą jelitową florę bakteryjną, a druga ubogą. Porównując obie grupy, naukowcy odkryli, że u osób mających ubogą florę bakteryjną występuje większe ryzyko powikłań związanych z otyłością tj. cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych, chorób wątroby, układu krążenia i być może niektórych nowotworów.

Naukowcy mają nadzieję na szybkie opracowanie prostego testu do identyfikacji ryzyka wystąpienia tych chorób. Co więcej, autorzy tych badań wskazują, że dieta bogata w białko i błonnik, ale o niskiej zawartości tłuszczu poprawia skład flory jelitowej u osób z florą ubogą w dobroczynne bakterie. Po 6 tygodniach stosowania takiej diety stwierdzono utratę wagi i poprawę parametrów metabolicznych (cholesterol, trójglicerydy).

Wyniki badań francuskich naukowców opublikowane zostały w piśmie „Nature”.

Z wcześniejszych badań na szczurach wiadomo, że otyłe osobniki mają inny typ bakterii jelitowych niż szczupłe. W jednym z badań naukowcy z INRA dokonali wymiany bakterii pomiędzy szczupłymi szczurami i tymi ze skłonnością do tycia. I okazało się, że szczupłym szczurom po tej wymianie zaostrzył się apetyt i zaczęły tyć, a poziom niektórych hormonów w ich krwi zaczął odpowiadać typowemu dla łatwo tyjących gryzoni. A ponieważ szczury to dobry model ludzkiej otyłości, wynik tych eksperymentów może tłumaczyć dlaczego jedni ludzie mają większą skłonność do tycia niż inni.

barb

 

Zobacz również:

Błonnik czyszczący jelita


Błonnik - zdrowa miotła

Probiotyki na zapalenie płuc


Probiotyki na zapalenie płuc

Żywność, która odchudza


Żywność, która odchudza