Schudnąć na diecie wysokotłuszczowej? Żaden problem, ale ....

Schudnąć na diecie wysokotłuszczowej? Czy to możliwe? Tak, ale trzeba pozbyć się chronicznego stresu i zadbać o czyste środowisko.

Z badań przeprowadzonych na Georgetown University wynika, że u myszy karmionych wysokotłuszczową karmą wcale nie dochodziło do otyłości. Gdy jednak te same myszy poddano chronicznemu stresowi, tyły w oczach. Wyniki innego badania, opublikowane niedawno na łamach Circulation dowodzą, że myszy przetrzymywane w zanieczyszczonym powietrzu były bardziej narażone na oporność insulinową i otyłość brzuszną w porównaniu z myszami żywionymi taką samą karmą, ale oddychającymi czystym powietrzem.

Od dawna wiadomo, że długotrwały stres przyczynia się do chorób serca. I chociaż badania przeprowadzone na myszach musza być jeszcze potwierdzone badaniami na ludziach, żeby były całkowicie miarodajne, już teraz można założyć, że chroniczny stres i zanieczyszczone środowisko odgrywają znaczącą rolę w otyłości i cukrzycy typu 2.

Przeskakujemy z diety na dietę w poszukiwaniu najskuteczniejszej, zastanawiamy się nad składnikami odżywczymi i zdrowotnymi poszczególnych produktów. Ale często nie bierzemy pod uwagę wzajemnych reakcji między poszczególnymi składnikami. I tak na przykład tłuszcze nasycone prowadzą do chorób serca ale tylko w połączeniu z węglowodanami.

Ponadto ta sama dieta stosowana u różnych osób przyniesie różne efekty, w zależności kodu genetycznego, który odziedziczyliśmy. No i teraz dodatkowo wiemy, że stres (fizyczny, psychiczny lub środowiskowy wynikający z zanieczyszczenia) również ma wpływ na to jak nasz organizm reaguje na poszczególną dietę.

Może więc nie szaleć z dietami, tylko zacząć od likwidacji stresów (rozwiązanie problemów, ćwiczenia relaksacyjne itp.) i zadbania o otaczające nas środowisko naturalne i wtedy nie będziemy tyć, jedząc do woli wszystko na co mamy ochotę? Warto spróbować, bo korzyści zdrowotne przyniesie nam to na pewno.


oprac. barb
na podstawie: Foodconsumer, NCB i NutritionData

 

Zobacz również:

Żywność, któa odchudza


Żywność, która odchudza

Schudnij bez wyrzeczeń


Schudnij bez wyrzeczeń

Jedz i chudnij


Jedz więcej i chudnij