Spis treści

Dieta przy zaparciach

Nieprawidłowe odżywianie to jedna z podstawowych przyczyn zaparć. Jeśli więc cierpisz na nie, odwołaj się do najskuteczniejszej, najzdrowszej, stosowanej od wieków i całkowicie naturalnej metody pozbycia się zaparć, jaką jest odpowiednia dieta.

W zaparciach wynikających z błędów dietetycznych przyczyną jest niedostateczna objętość i wilgotność mas kałowych w jelicie grubym. Żywność działa jak naturalny środek przeczyszczający na kilka sposobów.

Tak zwane pokarmy wysokoresztkowe, bogate w substancje włókniste (otręby, warzywa), ułatwiają wchłanianie wody i jej zatrzymanie. To powoduje, że masy kałowe są miękkie i przechodzą przez jelita szybciej i łatwiej. Warunkiem, by tak się stało, jest oczywiście spożywanie wystarczającej ilości płynów. Włókna, nie podlegając strawieniu, zwiększają ponadto objętość stolca. Dodatkową korzyścią jest ich działanie aktywujące zakończenia nerwowe w ścianach jelit (tak działa np. kawa i śliwki), co pobudza ruchy robaczkowe, ułatwiając tym samym wypróżnienie.

 

Zobacz również:

Ziołolecznictwo - obstrukcje


Zioła na zaparcia

Głodówki lecznicze


Głodówki lecznicze

Sposoby na zaparcia


Sposoby na zaparcia