Pryszcze, krosty czyli trądzik

Przyczyną trądziku jest nadmierne wytwarzanie łoju, który gromadzi się w porach skóry i zatyka je, co powoduje, że stają się one bardziej podatne na zakażenia. Nadmierne wytwarzanie łoju występuje zwykle u nastolatków i jest spowodowane zwiększeniem wytwarzania hormonów płciowych. Trądzik może utrzymywać się do 20 roku życia, u kobiet może występować przed miesiączką, a w łagodniejszej formie – w okresie przekwitania. Niektórzy specjaliści uważają, że również stres może wywoływać trądzik.

Czego należy unikać

Na pewno należy unikać słonych przekąsek i produktów, gdyż sól zaostrza objawy trądziku. Również jod i pokarmy go zawierające mogą powodować podrażnienie porów skóry, zaostrzając wypryski. Nie ma jakiejś określonej dawki jodu nasilającej zmiany skórne, zależy to od indywidualnej wrażliwości. Pokarmy szczególnie bogate w jod to: ryby morskie i skorupiaki, wątroba wołowa, indyk, kurczak, szparagi, brokuły, cebula biała, chipsy kukurydziane, kukurydza, hamburgery, sery pleśniowe. Niektórzy uważają, że jedną z przyczyn występowania trądziku jest dieta zawierająca dużo tłuszczów zwierzęcych, ale informacje te nie zostały potwierdzone. Mitem okazało się też przekonanie, że czekolada nasila występowanie wyprysków trądzikowych. Dermatolodzy z Uniwersytetu Pensylwanii sprawdzali to, podając 65 młodym osobom z trądzikiem duże ilości czekolady (prawie pół kilograma w ciągu dnia przez miesiąc!). Nie zauważono istotnej różnicy w zmianach trądzikowych w porównaniu z miesiącem, w którym badani otrzymywali namiastkę czekolady.

Czasami obserwuje się zaostrzenie objawów trądziku przy diecie bogatej w mleko i jego przetwory. Zaleca się więc odstawienie tych produktów na 3-4 tygodnie, aby się przekonać czy w naszym przypadku też tak jest. Jeśli cera w tym czasie nie poprawi się, można włączyć mleko z powrotem do diety a wyłączyć np. cukier, który też jest często obwiniany za zaostrzanie objawów trądziku. Schemat jest zawsze taki sam: odstawiamy jakiś produkt na 2-3 tygodnie, obserwujemy czy jest poprawa, następnie włączamy do diety na 2-3 dni odstawiony produkt i obserwujemy czy następuje pogorszenie.

Pokarmy zalecane przy trądziku

Występowanie trądziku jest często kojarzone z niedoborem cynku, dlatego osoby z trądzikiem powinny spożywać dużo produktów bogatych w cynk (zarodki pszenne, przetwory zbożowe z pełnego przemiału, orzeszki ziemne, warzywa strączkowe, wątroba, mięso indyka. Dieta powinna również zawierać dużo produktów bogatych w beta-karoten (marchew, brzoskwinie, brokuły), witaminę E (oleje roślinne, pomidory, orzechy, migdały) oraz witaminę C (świeże warzywa i owoce).

Odtrucie organizmu jest również bardzo istotne w walce z trądzikiem. Organizm unieszkodliwia zanieczyszczenia chemiczne i toksyny w wątrobie, a produkty ich rozpadu są usuwane przez jelita, nerki i skórę. Jeśli nerki i jelita są nimi przeciążone, pozostaje droga przez skórę, co doprowadza do jej stanów chorobowych. Tak więc generalne odtrucie ma duży wpływ na stan skóry. Najprostszą metodą odtruwania jest zwiększenie ilości pitej czystej wody (do 8 szklanek dziennie) i produktów bogatych w błonnik w diecie. Dobry efekt przynosi tez regularne picie poprawiających przemianę materii ziołowych herbat z fiołka trójbarwnego, mniszka pospolitego, pokrzywy i skrzypu polnego. Herbatę z fiołka zaleca się pić przez wiele tygodni.

W leczeniu trądziku lekarze często zapisują antybiotyki, ale jeśli stosujemy je przez długi czas, mogą niszczyć prawidłową florę jelitową, co w konsekwencji nasila objawy trądziku. Aby tego uniknąć, należy jeść dużo jogurtu. Żywe kultury bakterii obecne w jogurcie mogą także leczyć trądzik miejscowo, jeśli zastosujemy go w maseczkach. Zobacz także inne maseczki dla cery trądzikowej.

oprac. bajar
na podstawie: Sekcja Kuchnia, poz. 2, 8, 13, Sekcja Zdrowie, poz. 34

 

Zobacz również:

Zioła na trądzik


Leczenie trądziku ziołami

Maseczki dla cery trądzikowej


Maseczki dla cery trądzikowej

Przyczyny trądziku


Trądzik nie tylko młodzieńczy