Dieta dla wątroby

Wątroba jest jak kosz na śmieci. Musi przetworzyć wszystko co do niej wpada i gdy odpadów jest za dużo zwalnia pracę, a nawet może całkowicie odmówić posłuszeństwa.

Co w takich przypadkach jeść, a czego unikać?

Dieta w różnych schorzeniach wątroby

Wszelkie schorzenia wątroby, poza leczeniem, wymagają ścisłego przestrzegania odpowiedniej diety. Przestrzeganie zasad dietetycznych pozwoli na szybszą regenerację chorego narządu i powrót do zdrowia.

Generalnie dieta w chorobach wątrobowych, powinna być bogata w białko i węglowodany z ograniczeniem tłuszczu i błonnika.

Zasadą w diecie wątrobowej są małe ale częste posiłki (4-5 razy dziennie), a potrawy powinny być umiarkowanie ciepłe. Należy unikać potraw smażonych, preferując potrawy gotowane w wodzie i na parze, pieczone w folii, pergaminie, a także duszone bez tłuszczu.
Wyłączyć należy pokarmy ciężkostrawne, wzdymające, pikantne, zawierające czosnek i cebulę, oraz wszelkie używki, a więc kawę, alkohol, papierosy.

Dieta w wirusowym zapaleniu wątroby

W pierwszym okresie choroby dieta powinna jak najmniej obciążać wątrobę oraz łagodzić objawy żołądkowo-jelitowe. Zalecane są więc: lekka herbata, kompoty, kleik z ryżu, płatków owsianych i kasz. Stopniowo możemy wprowadzać sucharki, biszkopty, puree z ziemniaków. Niezbędne białko zabezpieczą niewielkie ilości mleka, żelatyna i białka jaj.

W drugim okresie, trwającym zwykle 4-6 tygodni od ustąpieniu żółtaczki, zwiększamy stopniowo kaloryczność posiłków, a dietę określamy jako węglowodanowo-białkową z ograniczeniem tłuszczów. Białko dostarczane jest w tym okresie w postaci gotowanych mięs, drobiu, ryb oraz twarogu i białek jaj. Można używać niewielkich ilości świeżego masła i rafinowanych olejów roślinnych. Do tego gotowane i przecierane przez sito jarzyny oraz soki owocowe i jarzynowe oraz kompoty. Unikać trzeba suchych warzyw strączkowych, gotowanej kapusty oraz świeżego i kwaśnego pieczywa. Bezwzględnie należy ograniczyć spożycie soli.

Z chwilą ustąpienia objawów choroby możemy stopniowo rozszerzać dietę przechodząc do normalnego jadłospisu. Jednak przez długi jeszcze czas wskazane jest unikanie tłuszczów i tłustych mięs i ryb, ciast i tortów, żółtek jak, ostrych serów, potraw smażonych i wędzonych, potraw zimnych, czekolady, napojów alkoholowych i kawy.

Dieta w marskości wątroby

Przy marskości wątroby trzeba przede wszystkim całkowicie wykluczyć napoje alkoholowe, znacznie ograniczyć tłuszcze oraz płyny i produkty zawierające sól. Pożywienie powinno być białkowo-węglowodanowe, bogate w witaminy. Trzeba unikać pokarmów powodujących wzdęcia i ciężko strawnych. Można używać świeżego masła, olejów roślinnych, pić chude mleko, jeść twarogi, białko jaj, chude ryby i drób. Dopuszczalne są potrawy duszone i pieczone w jak najmniejszej ilości tłuszczu. Pieczywo tylko czerstwe. Owoce i warzywa zalecane w dużych ilościach i pod wszystkimi postaciami.

oprac. bajar
na podstawie: Sekcja Kuchnia, poz. 2, 8, 13, Sekcja Zdrowie, poz. 34

 

Zobacz również:

Wątrobowe ziółka


Zioła w chorobach wątroby

Co leczy burak?


Burak na wątrobę

Jak wyleczyć wątrobę?


Zadbaj o wątrobę