Dieta w chorobach tarczycy

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jedną z ważniejszych form wspierania pracy tarczycy. Zmiana sposobu odżywiania może prowadzić do zmniejszenia dawek przyjmowanego hormonu i nawet do remisji choroby tarczycy. Co powinni jeść a czego unikać  osoby z chorą tarczycą?

Dieta z ograniczeniem węglowodanów na stłuszczoną wątrobę

Ograniczanie spożycia węglowodanów zalecane jest odchudzającym się. Jednak zgodnie z nowym badaniem, dieta z obniżoną zawartością węglowodanów może przynieść także inne korzyści zdrowotne, w tym obniżyć poziom tłuszczu w wątrobie u osób żyjących z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NAFLD).

dieta-stres-photoxpress 603121Uczucie napięcia, podenerwowania i niepokoju jest całkiem naturalne i zdarza się każdemu. Ale gdy taki stan trwa dłużej, konsekwencje mogą być poważne. Jak temu zaradzić? Co jeść, a czego unikać, gdy łatwo poddajemy się stresowi?

Niskokaloryczna dieta dla cukrzykaDieta o ograniczonej kaloryczności poprawia funkcjonowanie serca otyłych osób z cukrzycą nawet wówczas, gdy przejdą oni na zwykłą dietę. Niskokaloryczna dieta pozwala wyeliminować zależność od insuliny i poprawić działanie serca. Sugeruje to badanie holenderskich naukowców.

dieta-alergika-sxc.hu_1316898Co robić, gdy okazuje się, że nasze dziecko jest alergikiem? Diagnoza lekarska może brzmieć groźnie, nie warto jednak wpadać w panikę i sugerować się opowieściami, które nierzadko straszą nas skomplikowanymi dietami i groźnymi wysypkami.

dieta-kamica-sxc.hu-470070_22057149Możemy ustrzec się kamicy nerkowej, jeśli będziemy przestrzegać tych samych zaleceń, które chronią przed zawałami serca i osteoporozą - dowodzą amerykańscy naukowcy. Co więc powinny jeść, a czego unikać osoby ze skłonnością do kamicy?

Wegetarianizm na nerkiPrzejście na dietę wegetariańską może pomóc pacjentom ze schorzeniami nerek. A to dlatego, że pomaga ona usuwać z organizmu zbędny, toksyczny fosfor. A samodzielne oddzielenie fosforu z diety wcale nie jest takie proste.

Dieta w chorobach reumatycznychOdmian choroby reumatycznej jest wiele i różne są przyczyny jej występowania. Liczne badania dowodzą też dużego wpływu czynników dietetycznych, chociaż są one raczej czynnikiem wyzwalającym chorobę, a nie jej przyczyną.

 

Dieta przy zaparciachNieprawidłowe odżywianie to jedna z podstawowych przyczyn zaparć. Jeśli więc cierpisz na nie, odwołaj się do najskuteczniejszej, najzdrowszej, stosowanej od wieków i całkowicie naturalnej metody pozbycia się zaparć, jaką jest odpowiednia dieta.

Dieta przy nadciśnieniuCiśnienie tętnicze krwi jest jednym z głównych wskaźników stanu zdrowia serca. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do ataku serca, udaru mózgu, czy chorób nerek. Należy je więc leczyć pod kontrolą lekarza, ale warto też wykorzystać lecznicze działanie diety.

Dieta przeciw osteoporozie

Na osteoporozę choruje co trzecia kobieta w wieku powyżej 50 lat. Najlepszą metodą uchronienia się przed osteoporozą jest wczesne zapobieganie, przez dostarczanie odpowiednich dawek składników odżywczych. Zobacz jakich.

Dieta w trądzikuPrzyczyną trądziku jest nadmierne wytwarzanie łoju, który gromadzi się w porach skóry i zatyka je, co powoduje, że stają się one bardziej podatne na zakażenia. Zobacz jakie pokarmy zaostrzają objawy trądziku, a które je łagodzą.

Dieta w niedomaganiach wątrobyWątroba jest jak kosz na śmieci. Musi przetworzyć wszystko co do niej wpada i gdy odpadów jest za dużo zwalnia pracę, a nawet może całkowicie odmówić posłuszeństwa. Zobacz co jeść, a czego unikać w przypadku róznych schorzeń wątroby.

Dieta w zespole napięcia przedmiesiączkowegoNieprawidłowe odżywianie nie jest wprawdzie przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale może nasilać jego objawy. Zobacz jakich pokarmów należy unikać,  a jakie są zalecane przy tego typu dolegliwościach.

dieta-bezsennosc-photoxpress_3851498Coraz częściej cierpimy na bezsenność. Leki nasenne przynoszą tylko krótkotrwałą ulgę, mają działania uboczne i nie leczą przyczyny choroby. Bezpieczniej zatem stosować naturalne metody, w tym odpowiednią dietę. Co jeść przy problemach ze snem?

Jesienna depresjaNieubłaganie zbliża się jesień, czas w którym chłód i szarość powodują w nas brak chęci do działania. Czujemy, że dopada nas jesienna depresja. Nasz nastrój się pogarsza, bywamy znużeni i bardziej podatni na infekcje. Zobacz jak poprawić sobie nastrój.

Dieta na depresjęKrótkie i często ponure zimowe dni to szczególnie trudny okres dla osób wrażliwych na niedostatki światła. Cierpią oni na zimową chandrę lub depresję. Jeśli do tego dochodzi stres związany z pracą lub trudną sytuacją rodzinną, sytuacja może wymknąć się spod kontroli.