Spis treści

Makrobiotyka - sztuka zdrowia i długiego życia

Makrobiotyka to bardzo stary sposób odżywiania się, praktykowany od tysięcy lat. W słowniku medycznym pod hasłem "makrobiotyka" można przeczytać następujące wyjaśnienie: nauka o przedłużaniu życia ("macros" znaczy wielki, a "bios" - życie).

Zwolennicy tego kierunku dietetycznego twierdzą, że chodzi tu o wielkie studium życia w zgodzie z porządkiem wszechświata. By zostać makrobiotykiem, nie wystarczy tylko spożywać odpowiednie potrawy lecz dążyć do poznania procesów toczących się we własnym organizmie i poprzez zrozumienie swojego środowiska wewnętrznego uzyskać zgodność z otaczającym środowiskiem.

Większość ludzi przechodząc na dietę makrobiotyczą doświadcza dużej zmiany w zdrowiu, wyglądzie i kondycji fizycznej. Ludzie otyli tracą nadwagę, zaś szczupli przybierają na wadze. Choroba według makrobiotyki jest to zazwyczaj proces wydalania nagromadzonych toksyn i innych niepożądanych substancji zmagazynowanych w organizmie. Przez dietę organizm się "oczyszcza". Krew odnawia się dziennie w 10%. A więc po 10 dniach diety makrobiotycznej dochodzi do usunięcia większości toksyn z krwi.

 

Zobacz również:

Ziarna zbóż i kasze


Kasze i ziarna zbóż - przepisy

Dania z fasolowych


Fasole, fasolki - przepisy

Przepisy na dania makrobiotyczne


Makrobiotyczne tarty