Dieta zapobiegająca przeziębieniom

Przewód pokarmowy stanowi największy organ układu immunologicznego, ponieważ narażony jest na kontakt nie tylko z wieloma drobnoustrojami, ale także różnymi składnikami pochodzącymi z żywności. Prawidłowo zbilansowana dieta będzie więc stanowiła tarczę ochronną przed infekcjami.

Dieta w chorobach tarczycy

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jedną z ważniejszych form wspierania pracy tarczycy. Zmiana sposobu odżywiania może prowadzić do zmniejszenia dawek przyjmowanego hormonu i nawet do remisji choroby tarczycy. Co powinni jeść a czego unikać  osoby z chorą tarczycą?

Fakty i mity na temat diety bezglutenowej

W ostatnich latach bardzo popularna stała się dieta bezglutenowa, czyli eliminująca spożycie produktów, w których obecne są białka pszenicy, jęczmienia, żyta a nawet owsa. Moda na dietę bezglutenową sprawiła, że powstało wiele mitów żywieniowych na temat jej właściwości i zasadności stosowania. 

Dieta z ograniczeniem węglowodanów na stłuszczoną wątrobę

Ograniczanie spożycia węglowodanów zalecane jest odchudzającym się. Jednak zgodnie z nowym badaniem, dieta z obniżoną zawartością węglowodanów może przynieść także inne korzyści zdrowotne, w tym obniżyć poziom tłuszczu w wątrobie u osób żyjących z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NAFLD).

Jak łączyć produkty spożywcze

Wiele słyszy się o diecie rozdzielnej i nie łączeniu produktów z różnych grup piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, ale czy takie działanie ma swoje naukowe uzasadnienie? Jak powinno dobierać się produkty, by przynosiły tylko korzyści dla naszego organizmu? Gdzie szukać inspiracji?

Flexitarianizm czyli półwegetarianizmWegetarianizm to styl życia, który polega na całkowitym wykluczeniu produktów mięsnych z jadłospisu. Nie wszyscy są jednak w stanie zupełnie zrezygnować ze spożywania posiłków mięsnych. Jak połączyć założenia wegetarianizmu z okazjonalnym jedzeniem mięsa? Odpowiedzią jest flexitarianizm.

Dieta śródziemnomorska dla mózguPojawia się coraz więcej badań dowodzących korzyści zdrowotnych wynikających z przestrzegania diety śródziemnomorskiej. Nowe badania sugerują, że ta dieta pomaga zachować objętość mózgu oraz zatrzymać pogarszanie się funkcji poznawczych u osób w podeszłym wieku.

Wegetarianizm w Japonii

Wegetarianizm nie jest w Japonii zjawiskiem zbyt powszechnym. Wśród wegetarian krąży nawet pogłoska, że niejedzenie mięsa w Kraju Kwitnącej Wiśni jest praktycznie niemożliwe. Tymczasem dania, w których nie ma ryb, owoców morza czy bulionu, także goszczą w japońskiej kuchni.

Dieta na upalne dni

Wszyscy kochamy lato, słońce i wakacyjne wyjazdy. Jednak letnie upały mogą mocno dać się we znaki. Gdy słupek rtęci podnosi się powyżej 30 stopni warto nieco zmodyfikować swój jadłospis. Dobrze jest spożywać lekkie potrawy, które dodatkowo nie podniosą temperatury naszego organizmu.

Produkty wspomagające zdrowy sen

Masz problemy z zasypianiem? Często budzisz się w nocy i nie możesz ponownie zasnąć? Poza znanymi naturalnymi sposobami na bezsenność, spróbuj przed snem zjeść któryś z poniższych produktów, które wspomagają zasypianie i zapobiegają wybudzaniu się w nocy.

Razem z październikiem przychodzi ochłodzenie i zmiana pogody. Niskie temperatury to idealny przepis na jesienne osłabienie. Zamiast czekać, aż będzie za późno i szukać ratunku w aptece, lepiej wcześniej pomyśleć o zwiększeniu odporności naszego organizmu w naturalny sposób.

Wegetariański przepis na liczi

Wegetarianizm to nie tylko sposób odżywiania się, ale też styl życia. Na ogół jest zdrowy, ale nieumiejętnie stosowany może być źródłem problemów.  Poznaj  odmiany wegetarianizmu i wypróbuj oryginalny przepis na wyjątkowe danie bezmięsne - liczi z szafranem

stolec-photoxpress 4076957Stolec to produkt końcowy procesu trawienia i wchłaniania. Może sygnalizować różne choroby przewodu pokarmowego, ale z jego wyglądu można się sporo dowiedzieć również o popełnianych przez nas błędach dietetycznych.

dieta-wg-grupy-krwi-introCzy słyszeliście o diecie, która na podstawie jednego wskaźnika precyzuje, jakie produkty należy spożywać, by utrzymać piękną sylwetkę? Jeśli nie, czas na małe przypomnienie. 30 lat temu amerykańscy lekarze opracowali dietę dostosowaną do grup krwi.

Dieta przy niedowadze

Masz niedowagę i chciałabyś trochę przytyć? Nie zapychaj się słodyczami i tłustymi daniami, bo szkodzą nawet chudzielcom. Wybierając odpowiednią dietę możesz szybko przybrać na wadze w zdrowy sposób. Podpowiadamy jak to zrobić najlepiej.

dieta-stres-photoxpress 603121Uczucie napięcia, podenerwowania i niepokoju jest całkiem naturalne i zdarza się każdemu. Ale gdy taki stan trwa dłużej, konsekwencje mogą być poważne. Jak temu zaradzić? Co jeść, a czego unikać, gdy łatwo poddajemy się stresowi?