Żywokost na rany i stłuczenia

Żywokost lekarski jest rośliną leczniczą o długiej tradycji. Już w 50 roku po narodzeniu Chrystusa Dioskurydes chwalił żywokost w swoim dziele „Materia medica”, a św. Hildegarda z Bingen i później Paracelsus zalecali go do leczenia ran. Łacińska nazwa żywokostu Symphytum pochodzi od greckiego słowa symphein czyli zrastać się. Również w wielu innych językach nazwa wskazuje na lecznicze działanie związane z kośćmi lub układem kostnym, a polska nazwa żywokost wywodzi się od słów: „żywi kość”.

Żywokost jest okazałą rośliną wieloletnią o grubym, silnie rozgałęzionym korzeniu palowym osiągającym nawet 80 cm długości. W Polsce rośnie pospolicie nad brzegami wód, przy rowach i kanałach oraz na mokrych łąkach.
Do celów leczniczych wykopuje się rośliny dwuletnie jesienią lub wiosną w trzecim roku wegetacji. Oddziela się całe organy podziemne, oczyszcza, myje, odcina pojedyncze zdrowe korzenie i suszy w temp. do 50 st.C. Należy go przechowywać w miejscu suchym, gdyż szybko wilgotnieje.

Działanie

Przetwory z żywokostu wywierają korzystny wpływ na błony śluzowe żołądka i jelit. Działają ściągająco, powlekająco i regenerująco, hamują proces zanikowy błon śluzowych żołądka i jelit. I dlatego stosowane były przy wrzodach żołądka. Ale po odkryciu trujących właściwości alkaloidów pirolizydynowych zawartych w tej roślinie zaniechano leczenia doustnego żywokostem. Obecnie wykorzystywany on jest jedynie do użytku zewnętrznego do leczenia ran oraz urazów kości i ścięgien.

Stosowanie żywokostu na skórę uszkodzoną ułatwia tworzenie się ziarniny w ubytkach skórnych (rany, owrzodzenia troficzne) oraz naskórka. Proces ten zależy w dużym stopniu od obecnej w żywokości alantoiny, ale nie tylko. Wieloletnie obserwacje wykazały, że alantoina z korzenia żywokostu działa lepiej niż ta sama substancja otrzymana syntetycznie, co świadczy o jednoczesnym występowaniu w roślinie związków synergistycznych. Również śluzy, garbniki i bezwodnik kwasu krzemowego przyczyniają się do gojenia starych ran.
Miazga, maści lub odwary z korzenia żywokostu stosuje się na oparzenia, odmrożenia, trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowe nóg, stany zapalne skóry i egzemy. Odwar z korzenia żywokostu użyty do obmywania i okładów rozpuszcza wydzielinę rany i ropę, dzięki czemu zamykają się wrzody i przewlekle ropiejące rany.

Wykazano doświadczalnie, że pod wpływem wyciągów z żywokostu następuje zwiększenie liczby leukocytów obojętnochłonnych oraz pobudzenie mechanizmów obronnych, wyrażające się m.in. przyspieszonym wypełnianiem ubytków kostnych po złamaniach. Preparaty z żywokostu są więc skutecznym lekiem przy złamaniach kości. Stosuje się go także przy artretyzmie, zapaleniu ścięgna czy skręceniu stawów.

Zastosowanie żywokostu

Odwar

Przewlekłe ropienia i otwarte wrzody spotyka się przede wszystkim u osób starszych z ograniczeniem ruchów lub u nałogowych palaczy. W takich przypadkach najlepiej kąpać chore miejsca dwa razy dziennie w odwarze z korzenia żywokostu albo zrobić okład.
Odwar sporządza się z jednej szklanki korzeni żywokostu i 2-3 litrów wody. Korzenie gotuje się przez 10 minut, pozostawia na 10 minut pod przykryciem, odcedza i pozostawia do ostygnięcia do temperatury ciała.
Okład trzymać trzeba przez pół godziny, potem można ponowić albo posmarować ranę maścią nagietkową i założyć nowy bandaż. Systematyczne stosowanie żywokostu i maści nagietkowej leczy nawet wrzody nie reagujące przez wiele miesięcy czy nawet lat na inne maści czy zasypki.

Okład z pasty żywokostowej

Do sporządzania pasty używa się sproszkowanego korzenia żywokostu. Wsypujemy proszek do miseczki, dolewamy niewielka ilość gorącej wody i kilka kropli oleju jadalnego i wszystko mieszamy na pastę. Najpierw ciągnie sie ona nitkowato, ale później przybiera konsystencję kleistą i gumowatą. Gorącą pastą smaruje się chore miejsce, przykrywa kawałkiem lnianego płótna, a na to kładzie mały ręcznik frotte. Okład przymocowuje się bandażem i pozostawia na kilka godzin lub na całą noc. Po zdjęciu pasty smarujemy chore miejsce maścią żywokostową.
Okład z pasty żywokostowej jest zadziwiająco skuteczny i przy częstym powtarzaniu pomaga także w przypadku uszkodzenia kręgosłupa i krążka międzykręgowego. Pod jego wpływem regenerują się też silnie obciążone stawy (np. u sportowców).
W przypadku wszelkich urazów kości, ścięgien i mięśni, jak złamania, uderzenia, zwichnięcia, skręcenia, zmiażdżenia i krwawe wybroczyny, najlepiej pomaga okład z miazgi korzenia żywokostu. Jest on również idealnym środkiem leczącym zapalenia mięśni, nerwów i pochewek ścięgien.

Okłady ze świeżych liści żywokostu

Zmiksować świeże liście na papkę i robić okłady na siniaki, stłuczenia lub mniejsze złamania, nie kwalifikujące się do wkładania w gips (np. palec u nogi, żebro). Świeże zioło stosujemy również na rany i wrzody. Żywokost, dzięki zawartości klejów roślinnych, szybko zasklepi uszkodzoną skórę, nie dopuszczając do infekcji.

Maść żywokostowa

Maść żywokostowa nie jest tak stężonym środkiem jak pasta, ale jest znacznie łatwiejsza do stosowania. Jest doskonała na mniej groźne uszkodzenia i bóle, siniaki po upadku, bóle grzbietu po nadmiernej pracy w ogrodzie, nadwyrężenia mięśni po przesuwaniu mebli, ból mięśni po przetrenowaniu.
Bardzo skuteczna jest kombinacja okładu z pasty żywokostowej robionego np. wieczorem oraz smarowania maścią lub nacierania nalewką np. rankiem.

Nalewka żywokostowa

Przy dolegliwościach reumatycznych, zapaleniu stawów, rwie kulszowej i dnie pomocne będą dodatkowe nacierania nierozcieńczoną nalewką żywokostową.
W przypadku wszystkich uszkodzeń kręgosłupa, krążka międzykręgowego i stawów, uszkodzenia lub zapalenia okostnej, artretyzmu, artrozy i różnych złamań kości dobrze jest przeprowadzić kurację wspomagającą poprzez zażywanie homeopatycznej nalewki Symphytum D10 trzy razy dziennie po 10 kropli.

Problemy ze stosowaniem wewnętrznym przetworów z żywokostu

We wszystkich starszych książkach zielarskich żywokost wymieniany jest jako lek doustny na wrzody czy zespół jelita drażliwego. Ale w 1980 roku 2 pisma medyczne (amerykańskie „Gastroenterology” i „British Medical Journal”) doniosły, że żywokost zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które stosowane przez dłuższy czas działają uszkadzająco na wątrobę. Zastosowanie zewnętrzne żywokostu nie powinno budzić obaw, ponieważ toksyczne alkaloidy nie są wchłaniane przez skórę i w doświadczeniach nie powodowały ujemnych skutków. Nie powinniśmy również obawiać się toksycznych alkaloidów w przypadku doustnego stosowania nalewki homeopatycznej z żywokostu.

Wprawdzie żywokost lekarski zawiera znacznie mniej alkaloidów niż inne odmiany tej rośliny i niektóre autorytety w tej dziedzinie uważają, że żywokost lekarski stosowany w niskich dawkach nawet doustnie, jest nieszkodliwy, jednak w wielu krajach, w tym w Polsce, żywokost jest obecnie dopuszczalny do stosowania wyłącznie do użytku zewnętrznego. Wg polskich zaleceń nie można go stosować dłużej niż 4-6 tygodni w ciągu roku. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży ani karmienia (np. do leczenia popękanych sutków karmiących kobiet).

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 8, 18 i 19

 


Zobacz również:

Ból pleców i krzyża


Bóle pleców i krzyża

Własne leki ziołowe


Własne leki ziołowe

Lecznicza moc Hildegardy


Reumatyzm metodami Hildegardy


Podziel się!

Zdrowie

W obawie przed rakiem

W obawie przed rakiem

Świat obiegła informacja o kolejnej operacji Angeliny Jolie. Znana aktorka po raz drugi zdecydowała...

Nerwobóle - domowe sposoby

Nerwobóle - domowe sposoby

Nerwobóle czyli neuralgie to napady ostrego, rwącego lub piekącego bólu w obrębie jednego z pni nerw...

Bóle pleców i krzyża

Bóle pleców i krzyża

Prawie każdy człowiek odczuwa w którymś momencie życia dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa....

Sposoby na żylaki

Sposoby na żylaki

Większość ludzi nie uważa żylaków za chorobę i leczy je tylko ze względów estetycznych. Ale żylaki t...

Odżywianie

Rzodkiewki na jasność umysłu

Rzodkiewki na jasność umysłu

Już w Starożytności wykorzystywano rzodkiew i rzodkiewki jako lek na poprawę wzroku, sprawy kobiece,...

Dieta przy nadciśnieniu

Dieta przy nadciśnieniu

Ciśnienie tętnicze krwi jest jednym z głównych wskaźników stanu zdrowia serca. Nieleczone nadciśnien...

Woda na długowieczność

Woda na długowieczność

Bez wody nie da się żyć. Jest niezbędna dla wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Każda kom...

Jedzmy ryby!

Jedzmy ryby!

Liczne badania potwierdzają, że osoby jedzące dużo ryb są zdecydowanie mniej podatne na choroby serc...

Uroda

Dobór koloru włosów do urody

Dobór koloru włosów do urody

Każda z nas jest inna i niepowtarzalna. Jednak niezależnie od cech, którymi się różnimy wszystkie ch...

Co mówią zmiany na paznokciach

Co mówią zmiany na paznokciach

Twoje paznokcie zmieniają wygląd i zaczynasz to tuszować lakierem? Może lepiej przypatrzeć im się i...

Jak dobrać kolor włosów?

Jak dobrać kolor włosów?

Nie powinnaś kierować się modą, wybierając dla siebie kolor włosów. Kolor właściwie dobrany do typu...

Podkrążone oczy

Podkrążone oczy

Podkrążone oczy to frustrujący problem wielu z nas. Nawet po w pełni przespanej nocy budzimy się z w...

Forma

Odetchnij pełną piersią

Odetchnij pełną piersią

Oddech to życie, ale jakże często o tym zapominamy. Nie tylko oddychamy zanieczyszczonym powietrzem,...

Mobilizacja do ćwiczeń

Mobilizacja do ćwiczeń

Po wakacjach, wypoczęta i pełna entuzjazmu, rozpoczęłaś regularne treningi. Entuzjazmu starczyło na...

Technika Aleksandra

Technika Aleksandra

Technika Aleksandra to metoda rozpoznawania i korekty wad ruchu i postawy. Jest nieoceniona w przypa...

Skacz po zdrowie

Skacz po zdrowie

Ćwiczenia na trampolinie to hit ostatnich lat. Mają rewelacyjny wpływ na zdrowie. Nie tylko pobudza...

Psychika

Płakać czy nie?

Płakać czy nie?

Płacz to nasza reakcja na emocje. Płaczemy ze strachu, bólu, smutku, żalu, ale także ze szczęścia, a...

Zaraź się szczęściem!

Zaraź się szczęściem!

O tym, że otyłość czy palenie papierosów może być zaraźliwe już słyszeliśmy od uniwersyteckich badac...

Niekontrolowana żądza zakupów

Niekontrolowana żądza zakupów

Niekontrolowana żądza zakupów i wydawania pieniędzy, zwana też oniomanią, to choroba o podłożu psych...

Złość piękności szkodzi

Złość piękności szkodzi

Złość to reakcja emocjonalna, z którą chyba każdy się spotkał. Czasami bywa pozytywna, gdy zmierza d...

Kuchnia

Typowe błędy w kuchni

Typowe błędy w kuchni

Zawsze przypalasz czosnek, makaron skleja się, kotlet wychodzi łykowaty, a sos gumowaty? Zobacz jak...

Zupy, buliony

Zupy, buliony

Zupa na obierkach z ziemniaków? Spróbuj! Zobacz też jak zrobić własny, zdrowy „gorący kubek” albo zu...

Czas na kiełki!

Czas na kiełki!

Kiełki to prawdziwy koncentrat witamin, minerałów, białka i innych składników odżywczych. Czas wprow...

Aromatyczne oleje i octy

Aromatyczne oleje i octy

Każdy może zrobić własny aromatyczny olej czy ocet. Nie jest to ani trudne ani pracochłonne. Podpowi...

Dziecko

Dziecko i doświadczenia

Dziecko i doświadczenia

Dzieci uczą się tego, co doświadczają. Dziecko krytykowane uczy się potępiać. Dziecko otoczone wrogo...

Gry podwórkowe

Gry podwórkowe

Wiosna i lato to najlepszy czas, by odciągnąć dziecko od komputera i zachęcić je do zabawy na podwór...

Naucz dziecko oszczędzania

Naucz dziecko oszczędzania

Dzieci z natury wydają pieniądze natychmiast po ich otrzymaniu. Czasami dziecko z tego wyrasta, ale&...

Nastolatek w świecie wirtualnym

Nastolatek w świecie wirtualnym

You Tube, Facebook, Nasza Klasa? Co możesz powiedzieć Twojemu nastolatkowi na ten temat? Często on s...

Dom i Ogród

Plastiki dobre, złe i najgorsze

Plastiki dobre, złe i najgorsze

Plastiki królują dziś w naszych kuchniach i często lekceważymy niebezpieczeństwa jakie może nieść dl...

Czyszczenie bez chemii

Czyszczenie bez chemii

Chemiczne środki czystości negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Może więc powrócić do domowych środ...

Odzież skórzana

Odzież skórzana

Coraz rzadziej nosimy odzież z naturalnych futer i skór. Ale jeśli już mamy taką odzież, chcemy by w...

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze

Nasze mieszkania i biura są pełne toksycznych substancji. Wydzielają się one z materiałów użytych do...

Polecamy

Leczniczy zwierzak

Do serca przytul psa albo kota
Zobacz jakie terapeutyczne właściwości może ci zaoferować domowy futrzak.   

Nie poddawaj się chorobie

Pokrzepienie dla ducha
Nie dam rady ... To i tak na nic ... Nie ma sensu próbować ... Nigdy nie mam szczęścia ... To moja wina...

Rosliny oczyszczą powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze
Nasze mieszkania i biura są pełne toksycznych substancji, z którymi poradzą sobie niektóre rośliny.

Dziecko i doświadczenia

Dziecko i doświadczenia
Dzieci uczą się tego, co doświadczają. Dziecko krytykowane uczy się potępiać...