Jak zmniejszyć ilość pestycydów w owocach i warzywach

Pestycydy to substancje chemiczna stosowane w walce z organizmami uznanymi za szkodliwe, a mianowicie: owadami, robakami, grzybami lub bakteriami. Od ponad pół wieku są używane przez intensywne rolnictwo na całym świecie. I są wprawdzie bardzo skuteczne w walce ze szkodnikami, ale w większych dawkach są toksyczne dla ludzi. Dlatego różne organizacje pozarządowe, prowadzące kampanie na rzecz zrównoważonego rolnictwa, badają pozostałości pestycydów na popularnych warzywach i owocach i informują konsumentów, w jakich owocach i warzywach jest tych pozostałości najwięcej, a w jakich najmniej.

Jakie owoce i warzywa zawierają najwięcej pestycydów? 

Wg ostatniego rankingu amerykańskiej organizacji non-profit Environmental Working Group (EWG) na liście produktów, które zawierają najwięcej pestycydów znalazły się jabłka i truskawki. Bogate w pestycydy okazały się również nektarynki i brzoskwinie oraz … szpinak. Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się ziemniaki, borówki, papryka i sałata. 

Na liście produktów, które w amerykańskim rangingu zawierają najmniej pestycydów znalazły się: cebula, kukurydza, ananas, awokado, szparagi, groszek, mango i bakłażan.

Ranking EWG tworzony jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie przepisy dotyczące dopuszczalnych norm stosowania środków ochrony roślin są bardziej liberalne niż w Europie. Spojrzmy więc do rankingu europejskiego. Francuska organizacja  pozarządowa Générations przebadała w sumie 19 owoców i 33 warzywa  na podstawie danych zebranych w latach 2012-2016.

Z francuskich badań  wynikło, że obecność pozostałości pestycydów najczęściej występowała w owocach (72,6% próbek) i w mniej niż połowie warzyw (41% próbek). Pierwszeństwo na liście zdobyły winogrona, owoce cytrusowe, czereśnie, truskawki i brzoskwinie. Dla odmiany śliwki, kiwi i awokado okazały się być owocami, w których znajdujemy najmniej pozostałości pestycydów. Skażone pestycydami okazały się też  jabłka (w 79% próbek) i gruszki (75%). Z warzyw to seler naciowy, świeże zioła, cykoria, seler korzeniowy i sałata najczęściej zawierają pozostałości pestycydów (od 65 do 85% próbek). Ale występują tu duże dysproporcje, bo niektóre warzywa są znacznie mniej skażone pestycydami. Tak jest w przypadku buraków, szparagów, słodkiej kukurydzy, cebuli, słodkich ziemniaków, kalafiorów (tylko od 2% do 8%).

Jak ograniczyć pozostałości pestycydów w owocach i warzywach

Chociaż niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie pestycydów z owoców i warzyw, istnieją jednak rozwiązania, które je ograniczają.

Wskazówka 1: preferuj owoce i warzywa o twardej skórze

Owoce i warzywa o grubej skórze (awokado, ananas, mango, arbuz itp.) są na ogół bezpieczne, bo pestycydy koncentrują się w skórze. A ponieważ skóra nie jest spożywana, to i ryzyko jest ograniczone.

Ponadto niektóre owoce i warzywa nie zatrzymują pestycydów. Tak jest w przypadku kiwi, którego włosy ograniczają wchłanianie substancji chemicznych. Wreszcie,niektóre warzywa (szparagi, kapusta, brokuły, ziemniaki ...) są mniej podatne na działanie szkodników, a zatem wymagają mniejszych oprysków. 

Wskazówka 2: Obierz i opłucz owoce i warzywa

Niektóre owoce i warzywa (papaja, bakłażan ...) zatrzymują pestycydy w grubej skórze. Obieranie ich wydaje się najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka. Problem polega jednak na tym, że właśnie w skórze koncentruje się witaminy i składniki odżywcze. Jeśli zrezygnujesz z ich obierania, koniecznie przepłucz je przed spożyciem.

Wskazówka 3: Babcine metody

Kąpiel owoców i warzyw w misce zawierającej wodę, ocet i sodę oczyszczoną zmniejszy ilość pestycydów na skórze owoców i warzyw. Zamiast octu spirytusowego można użyć octu jabłkowego lub soku z cytryny.

Wskazówka 4: Preferuj sezonowe owoce i warzywa

Te produkowane w kraju szybciej trafiają do konsumenta i nie potrzebują  takiej ochrony jak produkty przywożone z drugiego końca świata. 

Wskazówka 5: i z rolnictwa ekologicznego

Najlepiej byłoby skupić się na kupowaniu od lokalnych zaufanych rolników, najlepiej z rolnictwa ekologicznego. Wszystkie dostępne badania pokazują, że zdecydowana większość produktów ekologicznych nie zawiera pozostałości pestycydów zatwierdzonych w konwencjonalnym rolnictwie.

barb

 

Zobacz również:

Domowy sposob na usunięcie pestycydów


Płyn do usuwania pestycydów

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Domowe środki ochrony roslin


Domowe środki ochrony roślin