Smaki oliwy

Łagodny czy pikantny? Słodki czy słony? Każdy ma inne preferencje dotyczące smaków potraw. A jaką oliwę z oliwek wybrać? Okazuje się, że dostępne są różnorodne warianty przypominające smak: od migdałowego, przez kwiatowy, po… drewniany. Warto przetestować różne rodzaje oliwy, by znaleźć tę, która w największym stopniu przypadnie do gustu użytkownikom.

W bogatym asortymencie produktów Monini znajdują się oliwy z oliwek na każde podniebienie – od bardzo delikatnych, po niezwykle pikantne. O intensywności ich smaku decyduje w dużej mierze stopień dojrzałości owoców, z których tłoczona była oliwa – im dojrzalsze, tym oliwa extra vergine łagodniejsza, im mniej dojrzałe, tym oliwa bardziej zdecydowana w smaku, niemalże piekąca w gardło. O ostrości smaku oliwy nie decyduje natomiast intensywność koloru produktu, nieprawdziwe jest także stwierdzenie, że oliwy ciemniejsze to produkty wyższej jakości.

By najlepiej wybrać oliwę do swojej kuchni, warto pokusić się o profesjonalną degustację. To nic trudnego! Profesjonaliści, tacy jak Zefferino Monini i jego współpracownicy, smakują ją bezpośrednio z ciemnych kieliszków, tak by nic nie zakłóciło testu smakowego oraz by nie sugerować się kolorem oliwy. Najpierw nalewają oliwę do szklanki i rozgrzewają ją, trzymając w dłoniach. Następnie wąchają oliwę, by rozpoznać jak najwięcej aromatów roślinnych, a potem biorą ją do ust i rozprowadzają po jamie ustnej. By wyzwolić wszystkie jej smaki, wciągają powietrze przez zaciśnięte usta. To najlepszy sposób, by dokładnie poznać smak oliwy. W firmie Monini dokonuje się takiego smakowania oliw, zanim podda się oliwę testom chemicznym, które ostatecznie kwalifikują oliwę jako extra vergine i pozwalają na mieszanie oliw o różnych właściwościach organoleptycznych, celem uzyskania tej pożądanej, zgodnej z wieloletnią, sprawdzoną recepturą.

Amatorom natomiast zaleca się degustowanie lekko podgrzanej oliwy przez maczanie w niej kawałków chleba. Należy pamiętać, by między próbami przepłukać usta wodą lub białym winem. Po degustacji można określić aromat i intensywność oliwy, a także stopień jej goryczy i pikantności, które są uznawane za jej podstawowe cechy pozytywne. Aby znaleźć odpowiedni smak dla siebie, najlepiej przetestować kilka rodzajów oliw, pamiętając jednak, że tylko oliwa extra vergine (z pierwszego tłoczenia) ma istotne walory smakowe i zdrowotne. Oliwy poddane rafinacji tracą smak i zapach oraz większość substancji zdrowotnych, m.in. antyutleniacze.

Osoby preferujące dania o delikatnym smaku mogą się zdecydować na oliwę Delicato Monini. Przygotowuje się ją z bardzo dojrzałych oliwek. Delicato ma bogaty, lekko owocowy aromat. Będzie doskonałym dodatkiem do ryb i owoców morza. Stanowi bezpieczny dla zdrowia zamiennik – stosowanych tradycyjnie, lecz o wiele bardziej niezdrowych – tłuszczów i masła. Miłośnikom delikatnych smaków polecamy także oliwę o smaku cytryny, która charakteryzuje się świeżością i subtelnością. Oliwa ta stanowić może dopełnienie lekkich potraw, takich jak dressingi, sałatki czy dipy.

Wielbiciele przypraw powinni zwrócić uwagę na oliwę o smaku popularnej we Włoszech bazylii. Jej zastosowanie pozostaje bardzo szerokie – od sosów i marynat, aż po dressingi.

A co ze zwolennikami bardzo pikantnych dań? Z pewnością przypadną im do gustu oliwy aromatyzowane: z czosnkiem i chilli czy oliwa o smaku czterech rodzajów pieprzu. To kombinacje dla wymagających konsumentów, gwarantujące wyjątkowe doznania smakowe.

Osoby preferujące intensywny smak potraw z pewnością zasmakują również w Gran Fruttato – to lekko gorzkawa oliwa o migdałowym posmaku. Swoje właściwości zawdzięcza nie w pełni dojrzałym oliwkom, z jakich jest produkowana, ale też szczególnej uwadze doboru oliw do mieszanki, nad wyborem których czuwa sam Zefferino Monini. GranFruttato to jego oczko w głowie.

Wbrew częstym opiniom ostry, drapiący w gardło, a nawet gorzki smak oliwy nie jest wadą. Wręcz przeciwnie, intensywnym smakiem charakteryzują się oliwy najwyższej jakości – tłoczone z oliwek zerwanych, zanim stały się w pełni dojrzałe, i natychmiast przetworzonych. Oliwy extra vergine to niezaprzeczalnie doskonałe uzupełnienie każdego z przygotowywanych dań. Tylko od inwencji gotujących, a także preferencji smakowych, zależy, czy potrawa zyska łagodny, czy pikantny smak. A może dip o cytrynowym posmaku lub sos smakujący jak owoce oliwek? Dzięki oliwom Monini w kuchni wszystko jest możliwe!

Jaka oliwa do czego

 • Oliwa z oliwek extra vergine Delicato – ma lekko migdałowy, łagodny smak. Jej zapach jest owocowy i lekko trawiasty, kolor natomiast zielony z żółtozłotym odcieniem. Stosuje się ją jako składnik potraw, a także do gotowania, grillowania i smażenia.

 • Oliwa GranFruttato – ma gorzkawy smak i przypominający migdały pikantny posmak. Pachnie świeżymi owocami, skoszoną trawą i kwiatami. Jest zielona z żółtozłotym odcieniem. Stosuje się ją jako przyprawę, dla dodania smaku, a także do grillowania.

 • Oliwy smakowe – oryginalny składnik tradycyjnej włoskiej kuchni. Do ich produkcji używa się tylko oliwy extra vergine i naturalnych aromatów.

  Występują one w sześciu smakach:
  • czosnek & chilli,
  • bazylia,
  • cytryna,
  • pesto,
  • biała trufla,
  • cztery odmiany pieprzu.

 

Zobacz również:

\oliwa z oliwek


Dlaczego oliwa z oliwek?

Przepisy na sałatki i sosy


Przepisy na sałatki i sosy

Ile dobrych tłuszczów?


Za dużo dobrych tłuszczów?