Jak długo przechowywać produkty w lodówce

Na opakowaniach produktów spożywczych widnieje termin przydatności do spożycia. I z tym nie mamy kłopotu, spożywamy przed upływem terminu ważności, a po nim wyrzucamy produkt. Ale jak wygląda sprawa z produktami kupowanymi luzem? Jak długo możemy przechowywać mięso, ryby czy wędlinę kupowaną na wagę? Co z otwartym opakowaniem sosu czy soku? Jak długo mogą leżeć w lodówce resztki z obiadu? Podpowiadamy jak długo można przechowywać w domowej lodówce podstawowe produkty spożywcze.

Przechowywanie warzyw i owoców

Przechowujemy w lodówce w szufladzie na warzywa. Jeśli warzywa i owoce przed umieszczeniem w lodówce myjemy, należy je osuszyć, by zabezpieczyć je przed psuciem. Jeśli przechowywane są w zamykanych pojemnikach, dno wykładamy suchym papierowym ręcznikiem, który chłonąć będzie wodę. 

Marchew 
Można przechowywać do 15 dni. Najlepiej przechowywać w woreczku z otworami lub w hermetycznie zamkniętym pojemniku.

Brokuły
Przechowujemy 4-5 dni, zawinięte w folię lub w hermetycznie zamkniętym pojemniku

Szparagi
Przechowujemy 2-3 dni w pęczkach, ułożone „głową” do góry, zawinięte w wilgotną sciereczkę lub w hermetycznym pojemniku.

Seler naciowy i korzeniowy
Zarówno seler naciowy jak i korzeniowy przechowujemy do 5 dni. Korzeniowy przechowuje się lepiej w całości i nieobierany, a naciowy najlepiej owinąć wilgotną ściereczką.

Kalafior
W lodówce możemy przechować kalafior do 7 dni. Jeśli przechowujemy w całości, najlepiej włozyć do zamkniętego woreczka foliowego. Jeśli jest już umyty i podzielony na różyczki, przechowujemy w hermetycznym pojemniku.

Ogórki
3-5 dni. Nigdy nie zamrażamy ogórków, bo mają zbyt dużo wody. Wyjmujemy na 30 minut przed spożyciem.

Cukinia
4-6 dni w najmniej chłodnej części lodówki. Należy przechowywać razem z „ogonkiem”, by dłużej zachowała świeżość.

Fasolka szparagowa
3-4 dni. Najlepiej przechowywać zawiniętą w wilgotny ręcznik lub trzymać w hermetycznie zamkniętym pojemniku wyłożonym ręcznikiem papierowym.

Rzepa
Do 7 dni. W przypadku młodej rzepy okres przechowywania skraca się do 5 dni.

Zielony groszek świeży
Do 2 dni. Przetrzymujemy w strąkach  w lodówce.

Pory
Przechowujemy w całości 4-5 dni  w szufladzie na warzywa. Jeśli pory są już pokrojone w krążki, należy przechowywać je w hermetycznym pojemniku, nie dłużej niż 2-3 dni.

Papryka
5-8 dni. Czas przechowywania napoczętej papryki skraca się do 1-2 dni i przechowujemy ją zawiniętą w folię lub w hermetycznie zamykanym pojemniku.

Rzodkiewki
Pozostaną świeże i chrupiące przy przechowywaniu do 2 dni. Dla zachowania świeżości trzeba przechowywać rzodkiewki z natka.

Sałata
4-6 dni. Sałatę rozdzielamy na liście, myjemy, osuszamy i przechowujemy w hermetycznie zamykanym pojemniku wyłożonym papierowym ręcznikiem.

Świeże zioła
Z łatwością przechowamy 4-5 dni. Po umyciu zawijamy w wilgotny ręcznik lub wkładamy do hermetycznego pojemnika wyłożonego papierowym ręcznikiem.

Pieczarki
2-4 dni, najlepiej w hermetycznie zamkniętym pojemniku.

Owoce
Najlepiej przechowywać w koszyku na blacie kuchennym i szybko spożyć. Jeśli chcemy przedłużyć ich świeżość możemy je włozyć do lodfówki do szuflady na warzywa. Pamiętajmy jednak, że owoce przechowywane w lodówce tracą swój aromat, więc trzeba je wyjąć z lodówki 30 minut przed spożyciem, by ponownie cieszyć się aromatem.

Przechowywanie nabiału

Sery 
Wszystkie sery należy zabezpieczyć przed wysychaniem, owijając je papierem pergaminowym, folią lub przechowywać w hermetycznie zamykanym pojemniku.
Sery żółte przechowujemy do 10 dni.  
Świeży ser biały nie dłużej niż 2-3 dni.
Sery pleśniowe do 6-7 dni od otwarcia opakowania. 
Sery żółte oraz miękkie typu camembert czy brie dojrzewają wraz z upływem czasu i  ich smak w miarę przechowywania może się zmienić na ostrzejszy. Dobrze wyjmować sery z lodówki na około godzinę przed spożyciem, by wydobyć z nich smak i zapach.

Jajka
Do 3 tygodni od daty zniesienia. Zwykle przechowujemy je na drzwiach lodówki, ale mogą pozostać poza nią. Ważne, by były niemyte, gdyż mycie zmyłoby ze skorupek naturalną warstwę ochronną, zabezpieczającą jajko przed wniknięciem drobnoustrojów. Jajka gotowane na twardo możemy przechowywać w lodówce do 6 dni jeśli nie są obrane i 2 dni obrane.

Mleko
Przechowujemy zgodnie z data podaną na opakowaniu, mleko już otwarte przechowujemy 2-3 dni.

Masło
do 2 tygodni

Śmietana
Otwartą śmietanę przechowujemy maksymalnie 4 dni od daty otwarcia.

Jogurt
Otwarty, ale przykryty szczelnie folią spożywczą można przechować w lodówce  2-3 dni.

Przechowywanie mięsa, ryb i wędlin

Mięso
Mięso surowe przechowujemy w lodówce do 2 dni, a mielone max 24 godzin. Jeśli otworzymy paczkę mięsa zapakowanego próżniowo, należy je zawinąć w folię spożywczą i przechowywać max. 48 godzin.
Mięso gotowane/pieczone – max 2-3 dni szczelnie opakowane/ zamknięta. Zwróćmy uwagę, by mięso przeznaczone do przechowania było dobrze ugotowane.

Drób
Surowy – 2 dni po zakupie, gotowany – 3-4 dni.

Ryby
Surowa ryba - 18-24 godziny.
Ryba gotowana/pieczona max 2 dni, najlepiej w hermetycznie zamykanym pojemniku.

Otwarta puszka z konserwą 
Najlepiej przełożyć zawartość z puszki do pojemnika hermetycznie  zamykanego i spożyć w przeciągu 2 dni.

Wędliny
Sucha do 7-8 dni, wilgotna 3-4 dni, najlepiej w hermetycznie zamykanym pojemniku.

Przechowywanie pozostałych produktów 

Zupy
Domowe zupy można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni, pod warunkiem, że nie ma w nich dodatku jajka czy śmietany.

Sosy
Domowy majonez powinien być spożyty w tym samym dniu co przygotowany. Pozostałe sosy mogą być spożywane następnego dnia. Przechowujemy w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Sosy ze sklepowej półki przechowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na ogół majonez otwarty – do 2 tygodni, musztarda i ketchup otwarte nawet 5-6 miesięcy. 

Resztki z obiadu
Nie dłużej niż 2-3 dni. Resztki po posiłku przekładamy tak szybko jak to możliwe do czystych pojemników za pomocą czystych sztućców, szczelnie zamykamy i wkładamy do lodówki. 

Soki
Soki owocowe pasteryzowane – otwarty karton czy butelkę z sokiem możemy przechowywac do 4 dni na drzwiach lodówki, pozostałe nie dłużej niż 1 dzień.

Ciasta
Nie dłużej niż 3 dni, zwłaszcza gdy zawierają mleko czy jajka.

Wino
Butelkę wina po otwarciu przechowujemy  3-5 dni.

barb

 

Zobacz również:

Termin przydatności do spożzycia


Termin przydatności do spożycia

Jak nie marnować jedzenia


Nie marnuj jedzenia

Straty w przetwarzaniu


Straty w przetwarzaniu