Spis treści

Przepisy na dania z ziarna zbóż i kasz

Przez tysiące lat zboża były podstawą wyżywienia człowieka. W naszych czasach zeszły na dalszy plan, wyparte przez mięso. W celu zwiększenia trwałości, prawie wszystkie zboża poddaje się dziś obróbce pozbawiającej je cennej zewnętrznej okrywy i w efekcie otrzymujemy produkt o znacznie obniżonej jakości (biały ryż, biała mąka). Mamy jednak możliwość kupna pełnego, kompletnego ziarna i gorąco zachęcamy do tego. Należy jednak pamiętać, że kompletne zboża należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, chroniąc przed myszami i robactwem. Gdy ziarno zostanie zmielone na kaszę lub mąkę, szybko traci swoje wartości odżywcze i trzeba je zużyć w przeciągu kilku tygodni albo trzymać w lodówce.

Zboża występują w kuchniach całego świata, poza obszarami polarnymi. Możemy więc dzisiaj czerpać inspiracje z tradycji innych narodów i przyrządzać zboża na wiele sposobów. A warto, bo zboża, zwłaszcza te nie poddane obróbce usuwającej zewnętrzne łuski i zarodki, zawierają prawie wszystkie składniki potrzebne dla zdrowia: witaminy, sole mineralne, węglowodany, dobrej jakości białko w odpowiedniej proporcji do innych składników. Kompletne zboża wymagają wprawdzie więcej czasu na przygotowanie do spożycia, ale w czasie gdy się gotują można przyrządzić inne dodatki. No i raz ugotowane, można przechowywać w lodówce nawet 2-3 dni. Z nie zużytego ugotowanego ziarna można zrobić bardzo dobre sałatki, łącząc je z fasolą i innymi strączkowymi lub z warzywami. Można też wykorzystać je do zupy lub zapiekanki. Gotowe potrawy ze zboża można również zamrażać.

Sposób gotowania zbóż

Całe ziarno należy najpierw opłukać, aby usunąć kurz znajdujący się na powierzchni. Zboża najlepiej gotować w garnkach na parze. Jeśli gotujemy w zwykłym garnku, należy zadbać by miał on szczelną pokrywkę. Dobrze jest garnek wewnątrz wysmarować niewielką ilością oleju, co zapobiegnie przywieraniu. Zagotowujemy wodę, wsypujemy ziarno, solimy, doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień na najmniejszy możliwy. Pozostawiamy na małym ogniu do momentu aż woda zostanie wchłonięta a ziarno będzie miękkie.

Czas gotowania i ilość wody

Rodzaj ziarna

(1 szklanka)

Ilość wody

(w szklankach)

Średni czas gotowania

(w minutach)

Pszenica

3

80-120

Żyto

3

50-60

Owies

3

75

Jęczmień

3

50-60

Quinoa

2

15

Ryż biały długoziarnisty

1 3/4 - 2

25-30

Ryż biały krótkoziarnisty

1 3/4 - 2

20-25

Ryż brązowy

2

60

Ryż dziki

3

60 +

Proso

3

45

Kasza jęczmienna

2

20-25

Kasza gryczana

2 - 2,5

15-20

Kasza jaglana

2,5 - 3

15-20

Kaszka kukurydziana

4

25

Uwaga: wszystkie ziarna można przed gotowaniem podprażyć a pszenicę i żyto należy namoczyć na noc (8-12 godzin).

oprac. barb
wykorzystane źródła przepisów: Sekcja Zdrowie, poz. 6, Sekcja Kuchnia poz. 10, 17-19

 

Zobacz również:

makrobiotyka - dieta i styl


Makrobiotyka

Niezwykły amarantus


Amarantus na choroby cywilizacyjne

Pełne ziarna zbóż i cukrzyca


Pełne ziarno na cukrzycę