Spis treści

 

Smakowite i zdrowe chwasty

Dzikie rośliny wykorzystywane były przez człowieka do celów kulinarnych od stuleci. Z czasem wyparte zostały przez bardziej szlachetne rośliny uprawne, niestety z biegiem lat coraz bardziej nasycone szkodliwą chemią. Warto więc od czasu do czasu uzupełniać nasz jadłospis powszechnymi chwastami.

Rośliny dziko rosnące są cennym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika, olejków lotnych i wielu innych substancji mających dla organizmu znaczenie ochronne lub lecznicze. Wzmagają apetyt, regulują trawienie, a nierzadko mają korzystny wpływ na całość procesu przemiany materii. A przy tym są na ogół niskokaloryczne, a więc idealne dla odchudzających się.

Z pospolitych chwastów można przygotować smaczne potrawy, podobnie jak z roślin uprawnych. Liście i ziele przyrządza się jak sałatę zieloną, szpinak, botwinkę, kapustę czy warzywa naciowe, natomiast korzenie i bulwy podobnie jak warzywa korzeniowe czy ziemniaki. Z kwiatów sporządza się napary, syropy lub oranżady albo dodaje do sałatek czy panieruje w cieście i smaży.

Niektóre dziko rosnące rośliny mają specyficzny smak, który nie każdemu odpowiada. Rozwiązaniem w takich wypadkach jest sparzenie rośliny albo używanie jedynie jako dodatku w potrawie.

Chwasty do celów kulinarnych zbieramy tylko z czystych stanowisk, podobnie jak zioła. Unikajmy również roślin szczególnie bujnie rosnących, bo może to świadczyć o nadmiarze azotanów.

Przedstawiamy kilkanaście najbardziej popularnych chwastów, wykorzystywanych do przyrządzania sałatek, zup i sosów. Warto zainteresować się nimi zwłaszcza na wiosnę, gdy nie ma jeszcze gruntowych roślin uprawnych.

 

Zobacz również:

Zioła lecznicze


Zioła dla zdrowia

Wiosenna kuracja


Wiosenna kuracja odtruwająca

Własne leki ziołowe


Własne leki ziołowe