× Przepisy kulinarne

co robicie z owoców róży?

• kamilka
  • Gość
  • Gość
14 lata 1 tydzień temu #818 przez kamilka
Replied by kamilka on topic O:co robicie z owoców róży?
anita napisał:

A gdzie same owoce?

Pewnie poszły na konfiturę, a odpady do torebek na herbatkę:laugh:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Łucja
  • Gość
  • Gość
14 lata 1 tydzień temu #829 przez Łucja
Replied by Łucja on topic O:co robicie z owoców róży?
A możecie da jakiś przepis na konfiturę z róży?

Więcej
14 lata 1 tydzień temu #833 przez karolina
Replied by karolina on topic O:co robicie z owoców róży?
Ja nie robię z samej róży, tylko mieszam z innymi owocami. Sama róża, jak dla mnie, jest zbyt przecierowata. Teraz mam sporo maliny jesiennej więc na 60 dkg róży daję 40 dkg malin, do tego 1 opakowanie cukru żelującego (2:1). Wszystko wrzucam do automatu do pieczenia chleba (mam program dżem) i po 1,2 godz. wylewam gotową konfiturę (czy może raczej dżem) do wyparzonych słoiczków.
Jak nie miałam automatu to robiłam tak samo, ale w garnku na gazie. Trzeba było ciągle mieszac ale i tak na ogół przypalałam garnek.

• Łucja
  • Gość
  • Gość
14 lata 1 tydzień temu #836 przez Łucja
a z jakiej róży robisz taką konfiturę mieszaną?

Więcej
14 lata 1 tydzień temu #839 przez karolina
Replied by karolina on topic O:co robicie z owoców róży?
Z róży pomarszczonej inaczej rosa rugosa (jej owoce to takie małe "pomidorki"). Jeśli mieszasz różę z innymi owocami wypuszczającymi dużo soków to można chyba robić nawet z rosa canina, czyli tej najzwyklejszej polnej. A jeśli nie mieszasz to do caniny trzeba najpierw zrobić syrop z wody i cukru i takim gorącym syropem zalewać owoce.

Więcej
14 lata 1 tydzień temu #845 przez kinga
Replied by kinga on topic O:co robicie z owoców róży?
Przepis na konfiturę z róży (rugosy albo innej o dużych owocach) bez automatu do chleba i bez cukru żelującego:
1 kg owoców oczyszczonych z pestek i włosków (jeśli mają), 1 kg cukru, pół szklanki wody
Ugotować syrop z wody i cukru, wrzucić do niego różę i utrzymywać w stanie wrzenia przez 15 minut. Odstawić i na drugi dzień powtórzyć podgrzewanie przez 15 minut licząc czas od zagotowania syropu. Gdy owoce są szkliste, przełożyć gorące do słoików, napełniając je po krawędzie, zamknąć i "pod kołderkę".

• Łucja
  • Gość
  • Gość
14 lata 1 tydzień temu #855 przez Łucja
Rzeczywiscie wygląda, że z automatu do chleba konfitura wychodzi bardzo prosto. Czy inne owoce też tak przerabiasz? Ja zawsze spalam garnki przy tradycyjnym robieniu konfitur, może na palniku elektrycznym dałoby się bez przypalania, ale na gazie mi nie wychodzi. Może zainwestuję więc w automat. Możesz podać markę i typ?

Moderatorzy: ewaknorcia
Zasilane przez Forum Kunena