× Przepisy kulinarne

ocet jabłkowy

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #25020 przez ania89
Replied by ania89 on topic ocet jabłkowy
A czujesz już jakieś pozytywne efekty tej kuracji? Ja chyba też zacznę pić teraz chociaż czytalam, że zalecają takie kuracje na wiosnę. :S Na razie nie mam własnego octu ale mignął mi gdzies w sieci taki naturalny i nawet z matką, 250 ml chyba powinno wystarczyć na kurację?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #25029 przez Aleksandra
Replied by Aleksandra on topic ocet jabłkowy
Dopiero zaczęłam tę kurację, więc na efekty za wcześnie. Wydaje mi się jednak że już lepiej śpię, ale może to autosugestia. :lol:
Robię teraz, bo mam własny świezy ocet, a na wiosnę ponowię kurację. 250 ml powinno ci wystarczyć jeśli używasz octu tylko do porannego eleksiru, bo zużyywasz na niego 2 łyżeczki czyli z grubsza 10 ml dziennie.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #25036 przez Tadeusz
Replied by Tadeusz on topic ocet jabłkowy
Tak sobie kliknalem, aby zobaczyc o czym tam sobie piszecie w tym wydawalo mi sie nie ciekawym temacie?
Nagle zauwazylem, ze temat rzeczywiscie o dziwo godny uwagi.
Nie wiem co prawda, dlaczego ocet czy cos tam "z matka"?
Ale chyba w PL ...etykietka na butelce?
Ten eliksir mlodosci mnie zainteresowal, bo napisze Wam niespodzianke,jako nie doszly ksiezulek :P
Ale na powaznie, nawet w Pismie Swietym jest wzmianka w starym Testamencie,
jaki ocet jest zdrowy dla czlowieka. Mieli go pic zolnierze ruszajacy na wojny...Cos w tym musi byc, chyba calkiem duzo.

Nie wydawaj duszy swej smutkowi ani nie drecz siebie myslami.
(Madrosc Strycha)

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #25040 przez Dora
Replied by Dora on topic ocet jabłkowy
Ocet winny znano i wykorzystywano już w czasach biblijnych, o czym można przeczytać w Starym Testamencie. Starożytni mieszkańcy Bliskiego Wschodu wyrabiali ocet z wina z winogron, granatów, daktyli i fig. Stosowano go powszechnie jako przyprawę do potraw, a także jako środek marynujący i konserwujący inne produkty spożywcze. Rozcieńczony wodą ocet był również orzeźwiającym napojem dla pracujących na polu. Podanie gąbki z octem Chrystusowi na krzyżu nie było jak się powszechnie uważa aktem okrucieństwa tylko współczucia.

Obecnie ocet wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych głównie jako środek konserwujący i zakwaszający oraz jako przyprawa poprawiająca smak wielu potraw. Nikt już nie sięga po ocet jako napój, a jeszcze rzadziej jako środek na różne dolegliwości.
W medycynie ludowej ocet jabłkowy uznawany jest za antidotum na dolegliwości reumatyczne, przeziębienia, zaburzenia trawienia. Polecany jest też przy anginie, w astmie do nacierania pleców i w bezsenności. Kompresy z roztworu octu likwidują bóle głowy. Przyłożone w miejsce oparzenia zapobiegają powstawaniu bolesnych pęcherzy, łagodzą bóle przy zwichnięciach i bóle mięśniowe spowodowane nadmiernym wysiłkiem. Syrop sporządzony na bazie octu pomaga przy kaszlu, zapaleniach tchawicy i kokluszu. Kuracja octowa przynosi też dobre efekty w leczeniu grzybicy i trądziku. Pomaga także w chorobie lokomocyjnej i ponoć nawet przy odchudzaniu, ponieważ przyspiesza spalanie tłuszczu. Hipokrates zalecał stosowanie octu do leczenia wielu chorób, między innymi owrzodzeń.

Badania naukowe, prowadzone przez biochemików i lekarzy, potwierdziły, że ocet wpływa na wiele reakcji metabolicznych w organizmie. Kwas octowy odgrywa ważną rolę w procesach przemiany tłuszczu i węglowodanów, bierze udział w reakcjach tłuszczów, glukozy, aminokwasów i hemoglobiny. Kwas octowy oczyszcza organizm z toksyn oraz niszczy wiele mikroorganizmów. W Chinach przeprowadzono doświadczenie, w którym poddano działaniu kwasu octowego ponad 200 próbek różnych bakterii chorobotwórczych, między innymi wywołujących zapalenie płuc, grypę i katar. Większość z nich po 30 minutach przestała istnieć.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #25091 przez Aleksandra
Replied by Aleksandra on topic ocet jabłkowy

Tadeusz napisał: Ale na powaznie, nawet w Pismie Swietym jest wzmianka w starym Testamencie,
jaki ocet jest zdrowy dla czlowieka. Mieli go pic zolnierze ruszajacy na wojny...Cos w tym musi byc, chyba calkiem duzo.

To chyba ja powinnam już wybierać się na wojnę, bo dziś chlupnęło mi się chyba z ćwierć litra do sałatki. I wszystko zjadłam. Chyba nie wypali mi śluzówki żołądka.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #25096 przez Tadeusz
Replied by Tadeusz on topic ocet jabłkowy
Ha ha,a z kim to Olu tak chcesz wojowac...No mysle, ze nie ze mna? :laugh:
Z czasem coraz wiecej kobietek pokazuje sie w wesolej osobowosci.
Ta wojenka byla super :)
Nie da sie pic samego octu, ale ciekawe z czym go ci wojownicy rozcienczali i zapewne w duzej ilosci ?

Nie wydawaj duszy swej smutkowi ani nie drecz siebie myslami.
(Madrosc Strycha)

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #25097 przez Sonia
Replied by Sonia on topic ocet jabłkowy
Olu, na wszelki wypadek popij siemieniem lnianym.

Moderatorzy: ewaknorcia
Zasilane przez Forum Kunena