× Zdrowe odżywianie

witamina D - badanie

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #26513 przez jaaga
witamina D - badanie was created by jaaga
Przepraszam, jeśli post w złej kategorii, ale nie bardzo wiem gdzie powinien być. Chodzi mi o witaminę D. Czytałam ciekawy artykuł, z którego wynika, że 90% ludzi ma niedobory tej witaminy i mogą one dawać różnorodne objawy. Nie wiecie jak sprawdzić czy ma się jej wystarczająco? Jakie to powinno być badanie,ile orientacyjnie kosztuje i jakie laboratorium jest do tego najlepsze.
Za tę wiadomość podziękował(a): dixiebors

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #26515 przez jasmin
Replied by jasmin on topic witamina D - badanie
Ja też to wiem od mojej endokrynolog i dlatego przepisała mi wit D w kropelkach, 6 kropli na dzień.
Przypuszczam, że badanie można zrobić po prostu z krwi w laboratorium a ile kosztuje to nie wiem... ale chyba nie tak dużo.
Wiem, że od 50-siątki każdy człowiek powinien zażywać wit D , najlepiej w kroplach.
Ja kupuję Vigantol, jest tani.

" Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada a nikt nie wie, że mu brakuje."
> Benjamin Franklin

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #26520 przez jaaga
Replied by jaaga on topic witamina D - badanie
Dzięki Jasmin, zerknęłam na ulotkę Vigantolu a tam żadnej wzmianki o dawkowaniu tylko odsyłają do lekarza. Tobie lekarka zaleciła 6 kropli dziennie? A dlaczego w kroplach, lepiej przyswajana?

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #26521 przez jasmin

jaaga napisał: Dzięki Jasmin, zerknęłam na ulotkę Vigantolu a tam żadnej wzmianki o dawkowaniu tylko odsyłają do lekarza. Tobie lekarka zaleciła 6 kropli dziennie? A dlaczego w kroplach, lepiej przyswajana?

Być może lepiej się przyswaja, nie pytałam o to.
Na początek zaleciła mi 3 krople ale wspomniałam, że kości mnie bolą więc kazała brać 6 kropli... te bóle to chyba związane ze znikaniem wapnia z kości i dlatego zmieniła mi dawkę.
Nie wiem ile masz lat ale jeśli około 50-siątki to może powinnaś brać wit. D ale najlepiej zapytaj lekarza.
Czytałam właśnie ulotkę i rzeczywiście nie ma dawkowania, lekarz musi zalecić ale myślę, że zaczyna chyba od 3 kropli na dzień.

" Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada a nikt nie wie, że mu brakuje."
> Benjamin Franklin

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #26530 przez katarzyna
Replied by katarzyna on topic witamina D - badanie
Mnie czasami bolą kości, ale sądziłam, że to reumatyczne. Czyżby było to jednak związane z wapniem? Jem dosyć dużo produktów mlecznych więc wapnia nie powinno mi brakować. Ale może to wit. D brakuje? :unsure:

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #26532 przez jasmin
Może masz bóle reumatyczne?
Te moje są inne i dlatego mam brać wit.D.
Przetwory mleczne nie gwarantują, że masz dobrą ilość wapnia w kościach bo teraz to wszystko przetworzone.
Najlepiej byłoby zrobić badanie na gęstość kości.

> Benjamin Franklin

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #26539 przez halina
Replied by halina on topic witamina D - badanie
Dobrym źródłem witaminy D i raczej nieszkodliwym jest tran. A dodatkowo dobre źródło omega3.

Moderatorzy: ewaknorcia
Zasilane przez Forum Kunena