× Zdrowe odżywianie

jak rozpoznać fałszowany miód?

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #19266 przez zuzaa
Replied by zuzaa on topic O:jak rozpoznać fałszowany miód?
Ja teraz to wiem, ale pamiętam, że gdy byłam dzieckiem to w domu mówiło się, że prawdziwy miód jest płynny a ten skrystalizowany z dodatkiem cukru albo sztucznego miodu. ;)

Nie przemęczaj się! Jutro też jest dzień.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #23027 przez halina
Replied by halina on topic jak rozpoznać fałszowany miód?
Odświeżam wątek miodu, bo mam pytanie do miłośniczek miodu rzepakowego. W ub. roku nabyłam taki miodek i był super: bardzo kremowy, skrystalizowany ale jakby nie do końca. Poszedł mi piorunem, bo zajadałam się nim łyżkami. W tym roku kupiłam większą ilość rzepakowego w innej pasiece i ten miód szybko skrystalizował się na fest, prawie do krojenia miodem. Smak też lekko inny, bardziej przypomina miód niż krem. I teraz nie wiem który jest bardziej prawidłowy, czy ten ścięty na twardo czy tamten bardziej kremowy. Jakie macie doświadczenie z tym miodem?

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #23043 przez zuzaa
Replied by zuzaa on topic jak rozpoznać fałszowany miód?
Kupowałam niedawno słoik miodu rzepakowego i mimo, że tegoroczny jest mocno skrystalizowany. Podobno ten miód tak ma, że piorunem krystalizuje się. Jest trochę inny niż np. wielokwiatowy, ale definitywnie ma smak miodu. Nie mam jednak porównania, bo to był mój pierwszy miód czysto rzepakowy, więc moja wypowiedź nie może być traktowana jak wyrocznia. Może Tomek Miodek odezwie się? chociaż u niego nie widziałam rzepakowego tylko wczesno-wiosenenne, które są chyba mieszanką z udziałem rzepakowego.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #23048 przez Krysia53
Replied by Krysia53 on topic jak rozpoznać fałszowany miód?
Hey - Tomekmiodek z mamy konta.
To pogoda dyktuje smak miodu. Dla przykładu posłużę się sezonem 2013. Pierwszy pożytek nektarowy na moim terenie to sady owocowe i mniszek lekarski, ale pogoda u mnie była marna (był polarny wiatr u mnie nad morzem) nie opłacało się tego wirować - to co pszczoły przyniosły pozostawiłem w miodniach. Pod koniec kwietnia wystartował rzepak, kwitł około 25 dni, pogoda słaba ale ujdzie. Pod koniec maja odwirowałem miód - ale jaki? był to miód z sadów, mniszka lekarskiego + rzepak. To dodatek mniszka i nektaru z sadów miał wpływ na smak i konsystencje miodu rzepakowego.
Dlatego ja sprzedaje mój miód pod nazwą "miód wiosenny".
Miód rzepakowy z dodatkiem nektaru z mniszka + sady, będzie miodem twardszym w konsystencji, natomiast czysty rzepak będzie miękki jak smalec.
Bądźmy szczerzy, pszczelarz nie zawsze wie gdzie lecą jego pszczoły, ale to on nadaje nazwę swoim produktom - stąd te różnice.
Prawdziwą ocenę miodu dokonuje się na podstawie procentowej zawartości pyłków kwiatowych w miodzie, takie badanie precyzyjnie określi jaki to miód. Moją pasiekę nie stać na takie badania, dlatego swój miód podpisuje jako wiosenny lub letni.
Miody wiosenne szybko krystalizują, bywa, że już pięć dni po odwirowaniu mamy skrystalizowany miód w słoiku - to wszystko przez dużą zawartość glukozy w miodzie.
Chętnie odpowiem na więcej pytań. Pozdrawiam TM
http://www.youtube.com/watch?v=0IfY22zFrLk
Za tę wiadomość podziękował(a): halina

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #23050 przez halina
Replied by halina on topic jak rozpoznać fałszowany miód?
Dzięki Tomku za wyczerpującą odpowiedź. Teraz wszystko jasne, miód z ub. roku był czysto rzepakowy a tegoroczny z domieszką miodu wielokwiatowego. Zdrowotnie ten drugi pewnie i lepszy, ale smakowo zdecydowanie wolę czysty rzepak. Nie tylko ze względu na kremową konsystencję ale przede wszystkim dlatego, że jest mniej słodki.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #23063 przez blondie
Replied by blondie on topic jak rozpoznać fałszowany miód?
czyli mniszek kwitnie w tym samym czasie co rzepak? Ja kiedyś widziałam miód opisany jako mniszkowy i zastanawiałam się co to takiego, a to z kwiatów mniszka. Mniszkowy powinien być zdrowy, bo mniszek ma właściwości oczyszczające.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #23078 przez zuzaa
Replied by zuzaa on topic jak rozpoznać fałszowany miód?
Ja kiedyś nawet chciałam z ciekawości kupic miód mniszkowy, bo spodziewałam się w nim trochę goryczki. Ale teraz widzę, że to pewnie wielokwiatowy z udziałem mniszka.

Moderatorzy: ewaknorcia
Zasilane przez Forum Kunena