× Zajęcia dzieci

obowiązki domowe dzieci

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #22852 przez jamaja
Replied by jamaja on topic obowiązki domowe dzieci
No właśnie, nic na siłę, psychiatra też tak mówi. Ale jak przekonać chłopaka, że bez tego sanatorium nie wyleczy się. Wygląda, że jemu na tym nie zależy, myśli tylko w kategoriach tu i teraz. :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #22910 przez vanessa
Replied by vanessa on topic obowiązki domowe dzieci
Jamaja, siostra powinna porozmawiać na ten temat z psychiatra i psychologiem, może uda im się przekonać chłopaka. On sam musi mieć motywację do leczenia i jechać do sanatorium dobrowolnie.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #35565 przez nastkakowal
Replied by nastkakowal on topic obowiązki domowe dzieci
Mój starszy synek ma obowiązki (5 lat)... takie drobne, ale zawsze - składa pranie, odnosi talerze, układa talerze do stołu...

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #35568 przez vanessa
Replied by vanessa on topic obowiązki domowe dzieci
I tak trzymaj nastka. Ale musisz liczyć się z tym, że w pewnym momencie ważniejsze staną się gry, koledzy itd i dzieciak zacznie migać się od domowych zadań. Już to przećwiczyłam. ;)

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu #40867 przez monias125
Replied by monias125 on topic obowiązki domowe dzieci
Każdy rodzic wychowuje swoje dziecko z myślą taką że w przyszłości będzie miał swój dom, swoja rodzinę i. Dla dorosłego człowieka poczucie, że są obowiązki, które musi sam wykonać bo nikt inny tego za niego nie zrobi, a ich wykonanie świadczy o jego dobrym wychowaniu wychodzącym z domu rodzinnego.
Od małego możemy dziecko możemy uczyć, ze np. po zabawie zabawki należy posprzątać. Wiadomo, że dwulatek sam nie posprząta bo nie będzie umiał ale poprzez zabaw można go tego uczyć pokazując że zabawki należy odkładać na miejsce lub pochować do pudełek . Nasza pociecha po przez naśladownictwo nauczy się jak ma posprzątać zabawę. Starsze dziecko które zna lub dopiero uczy się kolorów możemy poprosić np. o pochowanie klocków do pudełka wyznaczając w jakim kolorze mają tam trafić klocki np. żółte potem zielone i tak dalej.. Pociecha będzie miała zabawę, a rodzic powinien pochwali, że tak świetnie zna kolory, jak i również , że super posprzątało.
Zastanawiam się w jakim wieku jest Pani dziecko gdyż nie wymieniła Pani wieku więc postanowiłam wspomnieć o nastolatkach.
Nastolatków nie należy wyręczać .Powinno wyznaczyć mu pewne zasady które obowiązują w danym domu. Dziecko powinno mieć wyznaczone zadania do zrobienia .np w wtorek wyrzuca śmieci a piątek po kolacji zmywa naczynia , a w sobotę sprząta pokój .
Wiadomo również, że dziecko musi wykonywać obowiązki szkolne i mieć trochę czasu dla siebie.
W dorosłym życiu będzie musiał sam sprostać obowiązkom a zajęcia z szkoły zamienia się na pracę a w domu będzie miał swoja rodzinę i sam będzie odpowiedzialny za obowiązki.
Zaangażowanie dziecka w pomoc w domu będzie nauczeniem go odpowiedzialności organizowaniem sobie planu działania i konsekwencjami .
Jeśli nastolatek nie posprząta swojego pokoju w wyznaczonym czasie to rodzice nie powinni wykonywać tego za niego. Podobnie jest z zmywaniem naczyń lub wyniesiem śmieci. Należałoby wyznaczyć godzinę konkretną do której zadanie ma być wykonane np. 20.Jeśli dziecko nie wykona powierzonego zadania w wyznaczonym czasie otrzymuje karę no. Zakaz korzystania z komputera.
Proponuje wprowadzić zasady upomnienia.
Pierwsze informujące ,że dziecko do godz X ma wykonać zadanie.
Drugie upomnienie powinno być ostrzeżeniem , że jeśli w przeciągu jakiegoś czasu (15-20 min)nie wykona zadania zostanie mu odebrany sprzęt (komputer, tablet). Informujemy tu nastolatka do kiedy mu odbieramy ( do dnia następnego do godz. 20)

Ostatnie trzecie upomnienie jest tylko po to by zabrać sprzęt a dziecku wytłumaczyć dlaczego został mu zabrany. Informujemy tu dziecko , że każdy członek naszej rodziny ma jakieś zadania w domu a w przyszłości nikt go nie będzie wyręczał.
Stanowcza rozmowa bez krzyków awantur poniżania krzyków powinna przynieś jakiś efekt.
Rodzic powinien być stanowczy konkretny .
Ja z swojej strony polecam Pani do przeczytania artykuł mgr Anny Szostek pod tytułem „Stawianie wymagań a wychowanie”.
Autorka przedstawia w tym artykule konkretne zasady postępowania z dziećmi, które ułatwią nam zmobilizowanie ich do tego by coś dla nas zrobiły.
Mam nadzieję że zachęciłam Panią do przeczytania artykułu.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu #40871 przez weronika
Replied by weronika on topic obowiązki domowe dzieci
Dzięki monias za wyczerpującą odpowiedź. Jesteś psychologiem lub pedagogiem?

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #41376 przez Milka
Replied by Milka on topic obowiązki domowe dzieci
Ja tez staram się wytłumaczyć dziecku, że oprócz zajęć w szkole są jeszcze obowiązki domowe, o których powinno pamiętać. a potem jest czas na rozrywkę.

Moderatorzy: asjanorcia
Zasilane przez Forum Kunena