× Problemy rozwojowe dzieci

Współzawodnictwo - dobre czy złe?

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #23948 przez ann_a
Zauważyłam u moich ośmioletnich bliźniaków coraz ostrzejsze skłonność do współzawodnictwa. We wszystkim co robią porównują się do tego drugiego i albo jest triumfująca mina albo tragedia. Zaczyna mnie to martwić. Wasze dzieci też tak mają? Zastanawiam się czy nie trzeba z tym iść do psychologa. :huh:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #23952 przez karolina
Replied by karolina on topic Współzawodnictwo - dobre czy złe?
Współzawodnictwo generalnie jest dobre, ale nie nadmierne, zwłaszcza wśród bliźniaków. Ja na twoim miejscu spróbowałabym najpierw porozmawiać ze szkolnym psychologiem.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu - 8 lata 11 miesiąc temu #23957 przez ann_a
Replied by ann_a on topic Współzawodnictwo - dobre czy złe?
Może tak zrobię, ale najpierw chciałam sprawdzić czy to normalne i inne dzieci też tak mają.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #23964 przez milena
Replied by milena on topic Współzawodnictwo - dobre czy złe?
U mnie młodszy syn porównuje się ze starszym i raczej go naśladuje we wszystkim. Więc to chyba nie jest współzawodnictwo, o którym piszesz. Ale chyba to dobrze, że tak się ścigają, bo to motywuje do osiągania lepszych wyników. Gorzej gdyby im na niczym nie zależało.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #23979 przez jagoda
Replied by jagoda on topic Współzawodnictwo - dobre czy złe?
Aniu, a chłopaki od zawsze tak między sobą rywalizowali czy dopiero jak poszli do szkoły?

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #23990 przez ann_a
Replied by ann_a on topic Współzawodnictwo - dobre czy złe?
Wiesz, w zasadzie to zawsze porównywali się, ale taka ostra rywalizacja zaczęła się dopiero jak poszli do szkoły. Obaj dobrze się uczą, ale jak jeden uzyska trochę lepszą ocenę czy więcej pochwał to dla drugiego to jest dosłownie tragedia. I to mnie martwi, bo to jednak stresujące i w dodatku ten stres jest prawie ciągły.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #23995 przez muriel
Replied by muriel on topic Współzawodnictwo - dobre czy złe?
Anno, chyba Twoje obawy są słuszne. Mam znajomych z bliźniakami mieszkających w Holandii i jak zapisali ich do szkoły to szkoła ich automatycznie rozdzieliła i przypisała do różnych klas. Znajomi najpierw protestowali, ale pedagodzy wytłumaczyli im że chodzi o wyeliminowanie rywalizacji, do której z pewnością doszłoby gdyby bliźniaki uczyły się w tej samej klasie. Może też tak powinnaś zrobić? Porozmawiaj z psychologiem.

Moderatorzy: asjanorcia
Zasilane przez Forum Kunena