× Diety

To cudowne wino

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu - 11 lata 11 miesiąc temu #1429 przez viola88viola
To cudowne wino was created by viola88viola
Jest doskonałym lekiem na choroby krążenia, wspomaga funkcjonowanie serca i chroni przed nowotworami. Ale to nie żaden nowy, cudowny lek, który właśnie wynaleźli naukowcy - to wino...
Właśnie mamy karnawał i w związku z tym znacznie częściej musimy podejmować decyzję, co i jak pić... Na szczęście wino ma wiele cech, które usprawiedliwiają sięgnięcie po lampkę - no, może dwie... trzy... albo pięć, bo to taka ładna okrągła liczba...
Zalety dobrego wina doceniano od początków ludzkości, choć może niekoniecznie chodziło tu o walory zdrowotne trunku.
"In vino veritas" - mawiali starożytni, darząc winorośl i jej owoce wyjątkowym szacunkiem i urządzając na jej cześć Bachanalia. Później powstała nawet specjalna nauka poświęcona winu - enologia, której nazwa pochodzi od greckich słów oinos - wino i logos - nauka.
Dziś wiemy, że wino zawiera ponad tysiąc różnych związków chemicznych o większym lub mniejszym stopniu oddziaływania na zdrowie - w większości pozytywne, oprócz alkoholu.
Ostatnio odkryto na przykład, że wino zawiera polifenole i resweratrol - związki działające chemoprewencyjnie, a więc zapobiegające rozwojowi nowotworów i chorób układu sercowo - naczyniowego.
Dlatego właśnie Francuzi nie mają zawałów serca, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i nie mają także parodontozy, ponieważ polifenole działają także antypróchniczo.
Ale to nie wszystko jedno, jakie wino się pije. Najlepiej na nasze zdrowie wpływa wino czerwone i najlepiej wytrawne. Bo resweratrol, związek zapobiegający nowotworom i obecnie najbardziej "na topie" występuje w skórce winogron, a technologia produkcji wina czerwonego sprawia, że jest w nim więcej resweratrolu niż w winie białym. Lepiej więc sięgać po wino czerwone.
Ale co ciekawe - w im chłodniejszym i mniej przychylnym winom regionie wyhodowano winogrona - tym resweratrolu jest w nich więcej.
Im bardziej na południe, tym bardziej działanie słońca sprawia, że czynnych składników w owocach jest mniej.
Oczywiście nie należy z tych danych wyciągać przedwczesnych wniosków, że jeśli w Polsce zacznie się masowo produkować wino, to ze względu na klimat będzie ono prawdziwą bombą antynowotworową. Ale z pewnością wina z regionu Bordeaux czy Burgundii, a także wina bułgarskie zawierają znacznie więcej polifenoli niż na przykład te z Sycylii.
Chociaż nie tylko warunki naturalne mają tu znaczenie - istotny jest również szczep. Szczególnie bogaty w polifenole jest Pinot Noir, warto więc uważnie przyglądać się butelkom i wybierać wina robione z tego szczepu. I niekoniecznie muszą to być najbardziej znane i najdroższe marki.
Jak wykazały badania - drogie wina są czasami zupełnie pozbawione związków aktywnych.
Niestety - i tu jest ta zła wiadomość dla miłośników wina - nie należy go wypijać więcej niż dwa kieliszki dziennie. I najlepiej pić je do posiłku zawierającego witaminę C. Ta kombinacja składników dodatkowo pomaga jeszcze oczyścić krew ze złego cholesterolu.

Violka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #1652 przez kinga
Replied by kinga on topic O:To cudowne wino
viola88viola napisał:

... Na szczęście wino ma wiele cech, które usprawiedliwiają sięgnięcie po lampkę - no, może dwie... trzy... albo pięć, bo to taka ładna okrągła liczba...
...Dlatego właśnie Francuzi nie mają zawałów serca, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i nie mają także parodontozy, ponieważ polifenole działają także antypróchniczo.

Ale za to najczęściej właśnie Francuzi cierpią na marskość wątroby. Czyli coś za coś. Zobacz tu jakie są negatywne i pozytywne skutki ma picie alkohol:
www.cyberbaba.pl/content/view/312/124/

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #1665 przez rybka
Replied by rybka on topic O:To cudowne wino
Podobno 2 kieliszki wina dziennie nie czynią szkody. Ale jeśli ja piłabym nawet tylko 1 kieliszek ale codziennie, to pewnie uzależniłabym się. Wy nie?

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu - 11 lata 10 miesiąc temu #1863 przez magda
Replied by magda on topic O:To cudowne wino
To czy człowiek łatwo uzależni się zależy od genu uzależnień, który się ma albo nie. Jeśli masz ten gen to uzależnisz się pijąc nawet pół lampki wina codziennie. Ja chyba nie mam go, bo nie mam skłonności do nałogów ale myślę, że gdybym piła wino codziennie to przyzwyczaiłabym się do niego i czułabym, że mi czegoś brakuje jakby nie było wina.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #1868 przez jagna
Replied by jagna on topic O:To cudowne wino
Ja chyba szybko uzależniłabym się, bo już jak widzę tytuł wątku "To cudowne wino" to żałuję, że nie mam pod ręką wina, naprawdę napiłabym się. Normalnie nie pijam, ale może zacznę skoro takie zdrowe.

Jagna

• marzka
  • Gość
  • Gość
11 lata 1 miesiąc temu #4930 przez marzka
Replied by marzka on topic O:To cudowne wino
Chyba za dużo szumu z tym rezweratrolem z wina. Jedne badania dowodzą, że dzięki rezweratrolowi czerwone wino to cudowny lek, a inne mówią że dawki tego polifenolu w winie są nieistotne dla zdrowia. Z badań na myszach wynikało, że czerwone wino może zapobiegać chorobom serca, ale myszom podawano bardzo duże dawki tego przeciwutleniacza (tyle co w kieliszku wina dla myszy o wadze 30 g). Czyli ile wina musiałby wypić człowiek, żeby rezwerqatrol był skuteczny?

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #4991 przez celine
Replied by celine on topic O:To cudowne wino
No właśnie, ten resweratrol i polifenole są w winogronach a nie w samym alkoholu. A przecież czysty alkohol nie ma właściwości leczniczych, więc może lepiej jeść winogrona? :S

Moderatorzy: barbkarolina
Zasilane przez Forum Kunena