× Ziołolecznictwo

kwiaty mniszka

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #8520 przez vanessa
kwiaty mniszka was created by vanessa
Jutro wybieram się na działkę i będę musiała skosić trawnik, a on teraz taki piękny żółto-biało-zielony. Żółty od kwiatów mniszka i zastanawiam się czy można je wykorzystać jakoś zdrowotnie. Słyszałam, że można robić z ich syrop. Nie wiecie czy kwiaty mają działanie tak samo oczyszczające jak listki czy korzeń? Robiłyście taki syrop? Jakiś konkretny pzepis?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #8527 przez halina
Replied by halina on topic O:kwiaty mniszka
Ja kiedyś piłam wino z kwiatów mniszka. Ale chyba to były kwiaty zalane zwykłym winem i może z dodatkiem miodu, bo było dosyć słodkie. Podobno takie wino ma oczyszczające właściwości, ale trudno mi było stwierdzić to po jednorazowym wypiciu lampki wina.;)

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #8536 przez Rosemary
Replied by Rosemary on topic O:kwiaty mniszka
Syrop z kwiatow mniszka napewno robi sie i to nie zalewa sie kwiatow syropem z wody i cukru tylko przesypuje same platki kwiatow sukrem i lekko ugniata, zeby puscily sok. Na wierzch leje sie lyzke spirytusu, dosypuje cukru i odstawia na tydzien. Przechowywac trzeba w lodowce nie dluzej niz 3-4 miesiace.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #8539 przez vanessa
Replied by vanessa on topic O:kwiaty mniszka
Brzmi dobrze. A działanie ma takie samo jak korzeń czyli oczyszczające? A znasz może proporcje kwiatków do cukru?

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #8544 przez Rosemary
Replied by Rosemary on topic O:kwiaty mniszka
Tak, kwiaty mają takie same wlasciwosci jak korzen czy liscie ale syrop z nich stosuje sie glownie w przewleklym niezycie jamy ustnej, gardla i oskrzeli. Dlatego pic trzeba bardzo powoli, zaczynamy od jednej lyzeczki dziennie i zwiekszamy stopniowo do 3-4 lyzeczek.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #8551 przez vanessa
Replied by vanessa on topic O:kwiaty mniszka
No to syrop z kwiatów sobie odpuszczam, zwłaszcza że mniszek już przekwitł. Ale dzięki za informację, może komuś przyda się na następny rok. Ja nie miewam przewlekłych stanów zapalnych gardła itp więc to raczej nie dla mnie. Wypróbowałam natomiast koktajl z młodych liści mniszka i moze być. Działa wzmacniająco i poprawia cerę (bo oczyszczający!). Jeszcze nie zauważyłam efektów, bo piję od 2 dni ale jestem dobrej myśli. No i młode listki sa nie tylko wczesną wiosną, praktycznie pojawiają się przez całe lato.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #8563 przez halina
Replied by halina on topic O:kwiaty mniszka
a jak robisz ten koktajl?

Moderatorzy: barbkarolina
Zasilane przez Forum Kunena