× Choroby i niedyspozycje

Brak apetytu przy anemii.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #4720 przez Filemonka
Brak apetytu przy anemii. was created by Filemonka
Hej!

Dziewczyny, jak radzicie sobie z brakiem apetytu przy anemii? Znacie może jakieś domowe sposoby na "rozruszanie" żołądka? A może jakieś leki/syropy bez recepty? :)

Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #4722 przez kamilka
Replied by kamilka on topic O:Brak apetytu przy anemii.
Dziewczyno, dlaczego od razu myślisz o lekach? Czy anemię masz dlatego, że mało jesz? Jeśli tak, to powinnaś przede wszystkim zmienić dietę, a na apetyt najlepiej pić ziółka i używać dużo przypraw. A jakie - zobacz podobny wątek w kategorii Ziołolecznictwo. No i więcej ruchu, który zdecydowanie pobudza apetyt. A może zapychasz się między posiłkami np. ciasteczkami czy innymi zapychaczami? Przyjrzyj się dokładnie swojej diecie i wszystkim przekąskom, bo to one często są winowajcą. Powodzenia!

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #4726 przez Filemonka
Replied by Filemonka on topic O:Brak apetytu przy anemii.
Niestety, po dłuższym przemyśleniu, obawiam się, iż brak apetytu ma podłoże psychiczne.. coś z pogranicza ortoreksji i nerwicy :(

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #4754 przez karolina
Replied by karolina on topic O:Brak apetytu przy anemii.
To ciekawe ... jak u Ciebie przejawia się ta ortoreksja czy nerwica? Dopuszczasz tylko określony rodzaj pokarmu, a inne odrzucasz? Brak apetytu może być spowodowany m.in. monotonną dietą, więc może tu jest przyczyna. A w ogóle jeśli brak apetytu ma podłoże psychiczne, to najpierw trzeba nad tym popracować. Napisz coś więcej o swoich objawach.
A na marginesie na anemię świetnie działa natka pietruszki, buraki i inne warzywa + np. wątróbka. Ja kiedyś też miałam anemię i lekarze wciskali we mnie żelazo, a mój żołądek go nie toleruje, więc go nie brałam i wyleczyłam się jedząc codziennie pęczek pietruszki + mnóstwo warzyw (m.in. po kilka buraków dziennie, jadłam je jak jabłka :woohoo: ) i owoców. Natka pietruszki ma większość witamin i minerałów, a przy tym pobudza apetyt, więc szczególnie Ci ją polecam.:)

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #4756 przez Filemonka
Replied by Filemonka on topic O:Brak apetytu przy anemii.
Trochę pobuszowałam dzisiaj po necie i w sumie wszystko zaczyna mi się układać w całość :)
Zaczęłam się leczyć na niedoczynność tarczycy (wcześniej samo żelazo) a jak wyczytałam, żelazo ma prawo nie wchłaniać się przy niedoczynności. Ta choroba tarczycy przejawia się generalnie rozregulowaniem pracy całego organizmu, w tym układu pokarmowego(Niedobór żelaza grozi wielu osobom, w tym osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy, która może spowodować zmniejszoną produkcję kwasu solnego, co z kolei prowadzi do zaburzenia wchłaniania żelaza). Skoro zmniejszona produkcja kwasu solnego to i brak apetytu ;)
Sądzę, że zaburzeń nerwicowych nabawiłam się, gdyż nie wiedziałam tak do końca, co mi jest :) i w końcu zaczęłam latać po lekarzach i generalnie fiksować na punkcie własnego zdrowia.. ale do fiksowania też trzeba mieć predyspozycje psychiczne ;)

Hmmm co do ortoreksji.. generalnie, obawiam się zatrucia.. wymiotów, mdłości powodują we mnie strach, "zmuszają" do łykania różnego rodzaju tabletek (rozkurczowych, uspokajających, zobojętniających kwasy itd itp). Jak kupuję żywność, zwracam zawsze uwagę na datę ważności (to nawet dobry nawyk) ale i potrafię stać pół godziny przy półce oglądając, jakie dany produkt ma E(...). Jeżeli mam w lodówce już coś z konserwantami, to wolę już wolę głodować jak to zjeść. Wyrzucam też masę jedzenia z lodówki (np sok stał otwarty 48h, a jest napisane, że max 24h - to już go nie tknę;/) i tak jest z całą resztą. Nie zjem już chipsów, nie napiję się coca coli - niby ok, ale to nie jest moje własne postanowienie ale kieruje moimi działaniami lęk przed zatruciem swojego organizmu..

Dzięki dziewczyny za odpowiedzi :)

Pozdrawiam,
Karolina.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu - 11 lata 3 miesiąc temu #4764 przez karolina
Replied by karolina on topic O:Brak apetytu przy anemii.
To trzyma się kupy, bo tłumaczy dlaczego i brak apetytu i anemia i nerwica (Zobacz Objawy niedoboru żelaza ). Ja nadal radzę Ci kurować się m.in. natką, tyle tylko że ona powinna towarzyszyć białku. Ja jak zaczynałam, to dodawałam natkę do wszystkiego i nauczyłam się wtedy jeść na 2gie śniadanie michę sałaty z przeróżnymi dodatkami, w tym z natką, szczypiorem, no i coś białkowego np. jajko, kawałek ryby, kurczaka czy sera. Takie śniadanie jadam do dziś, no może już nie tyle natki.
A co do Twojej skłonności do ortoreksji, to to że sprawdzasz datę przydatności do spożycia i skład, to dobrze, ja też tak robię i nawet moje dzieci już sprawdzają termin przydatności, gdy np. sięgają po jogurt. A przeterminowane produkty też wyrzucam, chociaż nie wyglądają źle. Konserwantów całkowicie jednak nie unikniesz, trzeba się pogodzić, że są wszędzie i tylko wybierać, gdy tylko się da, naturalne produkty. Ja na Twoim miejscu bardziej bałabym się tych tabletek i innych leków, bo to przecież sama chemia gorsza od konserwantów i wszystko ma jakieś działania uboczne.
Głowa do góry, Karolinko, najważniejsze że zabrałaś się za leczenie przyczyny anemii a nie tylko jej skutki. Wszystko będzie dobrze.:)

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #4800 przez kinga
Replied by kinga on topic O:Brak apetytu przy anemii.
Filemonka napisał:

.. generalnie, obawiam się zatrucia.. wymiotów ...

A czy Twoje obawy są uzasadnione, tzn. czy zdarzają Ci się często zatrucia i wymioty? Jeśli to tylko strach przed zatruciami powoduje, że nie tkniesz niczego z konserwantami, to powinnaś rzeczywiście popracować nad psychiką, bo konserwanty są praktycznie we wszystkim i nie da się ich całkowicie uniknąć. Może zrób sobie listę od najbardziej szkodliwych do najmniej szkodliwych i postaw kreskę, to co powyżej kreski odrzucaj, a co poniżej akceptuj. :S

Moderatorzy: barbkarolina
Zasilane przez Forum Kunena