Ćwiczenia zmniejszają ryzyko śmierci związane z nadciśnieniem

Ryzyko zgonu - nie tylko z przyczyn kardiologicznych - jest mniejsze u osób z nadciśnieniem, które uprawiają ćwiczenia fizyczne - ogłoszono podczas Światowego Kongresu Kardiologicznego w Dubaju.

Dotyczące 434 190 osób badania przeprowadzone na Tajwanie w ciągu 12 lat. 54 procent uczestników sklasyfikowano jako nieaktywnych, 22 proc. - mało aktywnych, zaś 24 proc. - jako średnio lub bardzo aktywnych.

U osób, które nie ćwiczyły większe było ryzyko zgonu - niezależnie od tego, czy porównywano ze sobą ćwiczące i niećwiczące osoby o wysokich czy niskich wartościach ciśnienia. Co więcej, w przypadku osób nieaktywnych fizycznie poziom śmiertelności odpowiadał aktywnej fizycznie grupie o ciśnieniu krwi wyższym o 40 do 50 mm Hg.

Od dawna wiadomo, że podwyższone ciśnienie tętnicze sprzyja chorobom układu krążenia oraz patologiom takich narządów, jak nerki czy siatkówka oka. Zdaniem kierującego tajwańskimi badaniami doktora CP Wena, lekarze powinni zwracać uwagę pacjentów na skutki fizycznej bezczynności, aby zmotywować ich do ćwiczeń.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Nadciśnienie tętnicze


Jak sobie radzić z nadciśnieniem

Ile ćwiczyć


Ile ćwiczyć?

Zmobilizuj się do ćwiczeń


Mobilizacja do ćwiczeń