Krótki, intensywny wysiłek pomaga na cukrzycę typu II

Wystarczy pół godziny intensywnego wysiłku tygodniowo, aby poprawiły się wskaźniki związane z cukrzyca i wzrosła fizyczna wydolność pacjenta - informuje "Journal of Applied Physiology".

Naukowcy z McMaster University przeprowadzili badania na ośmiu pacjentach z cukrzycą typu II. Badano u nich poziom cukru we krwi, oceniano poziom aktywności oraz wykonano biopsję mięśnia z uda (przed i po zakończeniu badań). W ciągu dwóch tygodni badanych poddano sześciu sesjom treningowym. Podczas każdej z nich musieli pedałować na rowerze stacjonarnym po 10 razy przez minutę, osiągając 90 proc. swojego maksymalnego tętna. Wysiłek, przerywany minutowymi okresami odpoczynku, rozpoczynał się rozgrzewką, a na końcu był dodatkowy czas na odpoczynek. Każda sesja trwała 25 minut, z czego wysiłek - 10 minut.

Jak się okazało, wystarczyło 30 minut intensywnego wysiłku w ciągu tygodnia, by obniżyć poziom cukru we krwi, ograniczyć występowanie nagłych podwyższeń poziomu cukru po posiłku oraz wzmóc wydolność mitochondriów mięśni szkieletowych (która jest miarą zdrowego metabolizmu). Ćwiczący nie stracili, co prawda, na wadze, za to stali się bardziej wydolni fizycznie. Wynika z tego, że krótszy, ale intensywniejszy wysiłek może pod niektórymi względami zastąpić wysiłek dłuższy, o umiarkowanej intensywności.

Brak czasu jest częstą przyczyną, dla której wielu pacjentów zniechęca się do poprawiających stan zdrowia ćwiczeń.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Już jedna sesja ćwiczeń ...


Już pojedyncza sesja ćwiczeń

Zmobilizuj się do ćwiczeń


Mobilizacja do ćwiczeń

Ile ćwiczyć


Ile ćwiczyć?