Ćwiczenia łagodzą lęki pacjentów

Regularne ćwiczenia mogą łagodzić lęki towarzyszące chorobie przewlekłej - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach pisma "Archives of Internal Medicine".

Stany lękowe, które często towarzyszą przewlekłym schorzeniom mogą znacznie obniżać jakość życia pacjentów i przyczyniać się do nieprzestrzegania zaleceń lekarskich, co z kolei negatywnie odbija się na wynikach terapii.

Okazuje się jednak, że regularna gimnastyka może być prostym sposobem na złagodzenie lęków u chorych osób.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanu Georgia po przeanalizowaniu wyników 40 badań klinicznych, które objęły łącznie ok. 3.000 osób cierpiących na różne schorzenia, jak choroba serca, stwardnienie rozsiane, rak oraz przewlekłe bóle związane ze stanami zapalnymi stawów.

Okazało się, że w 90 proc. badań pacjenci przydzieleni do grupy regularnie ćwiczącej odczuwali mniej lęków i niepokojów, mniej się martwili i byli mniej nerwowi, niż chorzy niećwiczący.

Jak wyliczyli badacze, regularna aktywność fizyczna o 20 proc. łagodziła lęki związane z chorobą, a sesje ćwiczeń trwające dłużej niż 30 minut były pod tym względem skuteczniejsze niż sesje krótsze.
Najbardziej zaskakujące było jednak to, że większą skuteczność w łagodzeniu lęków miały programy ćwiczeń trwające od 3 do 12 tygodni, niż programy dłuższe. Zdaniem autorów pracy, może to wynikać z tego, że pacjenci mają większe trudności z regularnym uczestnictwem w dłuższych zajęciach fizycznych.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Ból pleców i krzyża


Przy bólach krzyża

Pokrzepienie dla ducha


Pokrzepienie dla ducha

Gimnastyka przy artretyzmie


Ćwiczenia na artretyzm