Nowy rower? Wybierz model, który spełni twoje oczekiwania!

 Czasem zdarza się, że masz już serdecznie dość ciągłych zmagań z codziennymi obowiązkami. Potrzeba odreagowania jest jak najbardziej zrozumiała, a pomysłów na tę okazję nie brakuje. Jeśli lubisz aktywny odpoczynek, doskonałą odskocznią okażą się bez wątpienia długie, rowerowe wycieczki. Jednak, nim podejmiesz ostateczną decyzję i wyjdziesz ze sklepu z upragnionymi dwoma kółkami, przyjrzyj się dokładnie poszczególnym modelom, by wybrać ten idealny, stworzony akurat dla ciebie.

Który rower wybrać?

Jeśli chciałabyś kupić rower, nadający się głównie do jazdy po mieście, przypilnuj, by przede wszystkim był wygodny. Najlepsze okażą się więc egzemplarze z szerokimi siodełkami i regulowanymi wspornikami kierownicy. Dobrze będzie wziąć rower damski, czyli taki pozbawiony ramy lub z wyjątkowo nisko poprowadzoną rurą, często aluminiową. Ten wariant ułatwi częste zsiadanie i wsiadanie na pojazd.

Zwróć także uwagę na wyposażenie roweru, dzięki któremu powinien bez zarzutu służyć ci podczas miejskich wycieczek. Przyda się więc solidny bagażnik oraz oświetlenie, umożliwiające swobodne, a co więcej bezpieczne przejażdżki także po zmroku. 

Gdybyś z kolei planowała jazdę terenową, pomyśl o jednośladzie z amortyzatorami. W momencie, gdy koła nie odrywają się od podłoża na rozlicznych nierównościach, rower skuteczniej hamuje i staje się bardziej zwrotny. Pamiętaj jednak, że amortyzator zwiększy nieco wagę roweru, co na pewno zauważysz w trakcie jazdy pod górkę oraz gdy przyjdzie ci wnosić swoje dwa kółka po schodach. 

Dopasuj też rower do własnego wzrostu. W sklepie po prostu wsiądź na niego i sprawdź, czy bez problemu dosięgasz do pedałów oraz czy kierownica nie znajduje się za blisko lub zbyt daleko. Jeśli wybierzesz niewłaściwy rozmiar jednośladu, jazda zamiast przyjemności stanie się udręką.

Wiele kobiet przywiązuje również sporą wagę do kwestii estetycznej, dlatego mogą się też zastanawiać nad doborem odpowiedniego koloru. Oczywiście, nie popadaj w skrajność i nie bierz sprzętu gorszego technicznie tylko dlatego, że producent zdecydował się na przykład na elegancki, wiśniowy wariant. Chodzi po prostu o to, aby zakupiony rower był dobry, a jednocześnie ci się podobał.

Ile należy zapłacić?

Cena powinna być przede wszystkim rozsądna i uzależniona od przeznaczenia twojego przyszłego jednośladu. Za rower miejski zapłacisz zdecydowanie mniej niż za model wyczynowy, potrzebny osobom, które interesują się głównie sportem. Niech jednak nie skuszą cię podejrzanie atrakcyjne okazje, ponieważ solidne dwa kółka muszą swoje kosztować. W przeciwnym razie będziesz zmuszona do nieustannych wizyt w serwisie i wymiany poszczególnych części, a wydatki z czasem przekroczą kwotę, zapłaconą na początku za rower.

Podejmij mądrą decyzję

Sama wiesz najlepiej, do czego przyda ci się jednoślad. Ważne, byś nie kierowała się impulsem czy wyłącznie wyglądem twojego przyszłego środka transportu. Na zakupy wybierz się z kimś zaufanym, kto pomoże w ostatecznym wyborze konkretnego modelu. Zapytaj też o zdanie pracowników sklepu. A co potem? Cóż, po wszystkich konsultacjach będziesz już mogła ze spokojnym sumieniem stać się posiadaczką własnego roweru.

Konsultacja: portal.bikeworld.pl

 

Zobacz również:

 

Rower zimą


Rower nie musi zimować

Zmobilizuj się do ćwiczeń


Mobilizacja do ćwiczeń

Wiosenna aktywność


Aktywnie wiosną