Na piechotę po kondycję

Marsz czyli intensywny chód to jedno z najlepszych ćwiczeń pod słońcem. By je wykonywać, niepotrzebne są szczególne predyspozycje, kosztowne wyposażenie, ani długa nauka. Chód można ćwiczyć prawie wszędzie i w dodatku całkowicie za darmo.

W porównaniu z bieganiem, marsz mniej obciąża stawy i kości. Podczas biegu, siły jakie działają na stopę w momencie uderzenia o ziemię, 3-4 razy przekraczają ciężar ciała, co naraża na kontuzje stawy skokowe, kolana oraz mięśnie i wiązadła podudzi. Obciążenia w czasie chodu są o połowę mniejsze. Jedyne co może grozić, to skręcenie kostki na nierównym podłożu.

Chód wzmacnia wszystkie mięśnie, łącznie z mięśniem sercowym. Obniża też ciśnienie krwi i wzmacnia kości, przeciwdziałając osteoporozie, a nawet przedłuża życie. Według najnowszych badań naukowych, wystarczy odbywać półgodzinne szybkie marsze 6 razy w miesiącu, bo o 50 procent zmniejszyć ryzyko przedwczesnego zgonu.

Tempo chodu

Chodzenie, które ma poprawić wydolność sercowo-naczyniową, różni się od zwykłego spaceru. Chód dla zdrowia, czyli energiczny marsz, to poruszanie się w takim tempie, by być zdyszanym, ale nie na tyle, by stracić oddech. Zmniejsz tempo, jeśli nie możesz rozmawiać w czasie marszu albo jeśli powrót tętna do normy po zakończeniu marszu trwa dłużej niż 6 minut. Zazwyczaj te warunki spełnisz chodząc z prędkością 6,5 - 7 km/godz.

Jeśli chcesz przyspieszyć, nie wydłużaj kroku. Nadmiernie wydłużony krok wytrąca z równowagi, a wcale nie przyspiesza marszu. Ponieważ siła kroku zależy od odepchnięcia nogą zakroczną, skuteczniej przyspieszysz, robiąc krótkie a szybkie kroki. Skoncentruj się też na pracy rękami, ułatwisz sobie tym przyspieszenie kroku.

Ważna sylwetka

Wiele osób w czasie marszu garbi się, co z czasem doprowadza do napięć mięśniowych i bólów karku, krzyża i bioder. Pilnuj więc właściwej postawy w czasie marszu. Wypnij mocno pierś, wciągnij brzuch. Co 5 minut sprawdzaj, czy utrzymujesz prawidłowa postawę.

Nie zapominaj o rękach. Jeśli zwieszasz je nieruchomo albo wymachujesz luźno, bez zginania, to zmniejszasz tempo chodu. Lepiej będzie ugiąć ręce w łokciu pod kątem prostym i energicznie nimi machać w rytm kroków, według schematu: lewa ręka -prawa noga. Taki ruch jest nie tylko naturalny, ale i dodaje prędkości i siły do marszu.

Jak długi trening

Każdy trening rozpoczynaj 5 minutową rozgrzewką i zakończ 5 minutową fazą schładzania czyli chodu w powolnym tempie. Właściwy marsz to 10 minut intensywnego chodu w pierwszym tygodniu, a w następnych tygodniach przedłużaj go stopniowo o 5 minut, by dojść do 35 minut lub 30 minut, w tym 10 minut wchodzenia po schodach lub pod górę.

barb
na podstawie Sekcja Uroda, poz. 9

 

Zobacz również:

Jak intensywny spacer


Jak intensywny spacer?

Ile ćwiczyć


Ile ćwiczyć?

Ruch a inteligencja


Jogging na inteligencję