Lekkie ćwiczenia chronią stawy

W przeciwieństwie do forsownych ćwiczeń, mniej intensywna aktywność fizyczna może zapobiegać zwyrodnieniu stawów (osteoartrozie) - informuje serwis "EurekAlert".

Zwyrodnienie stawów to choroba, w której uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa. Typowe objawy to ból, obrzęk i sztywność. Tylko w USA cierpi na to schorzenie około 27 mln osób powyżej 25. roku życia. Przyczyny są różnorodne - wrodzone, rozwojowe, metaboliczne i mechaniczne (na przykład nadwaga).

Jak wykazał zespół prof. Thomasa M. Linka z University of California w San Francisco, intensywne ćwiczenia fizyczne - na przykład bieganie przez ponad godzinę dziennie trzy razy w tygodniu - sprzyjają uszkodzeniom chrząstki i zwiększają ryzyko zwyrodnienia stawów. Natomiast umiarkowana aktywność fizyczna (spacery, pływanie, trening na trenażerze eliptycznym) i unikanie częstego obciążania stawów kolanowych (chodzenie po schodach, podnoszenie ciężkich przedmiotów, klękanie) mogą chronić przed zmianami zwyrodnieniowymi.

Do badań zaangażowano 132 osoby - bez objawów, ale zagrożone chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych oraz grupę kontrolną liczącą 33 osoby w podobnym wieku i o podobnej masie ciała - w sumie 99 kobiet oraz 66 mężczyzn w wieku od 45 do 55 lat.

Badanych podzielono zależnie od wydolności na 3 grupy, wykonujące ćwiczenia o różnym stopniu intensywności. Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) ujawniło, że grupa wykonująca najlżejsze ćwiczenia miała najzdrowszą chrząstkę stawową - była ona w lepszym stanie niż w grupach ćwiczących intensywniej, czy u osób w ogóle niećwiczących.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Ból pleców i krzyża


Ćwiczenia przy bólach krzyża

Jak ćwiczyć przy reumatyzmie


Ćwiczenia na reumatyzm

Gimnastyka przy artretyzmie


Ćwiczenia na artretyzm